Uprchlíci hledali azyl v křesťanském kostele v Reykjavíku. Byli vyhoštěni
Autor fotografie: No more deportations|Popisek: "Tyto dva mladé muže policie násilím vyvlekla z kostela"
Policie na Islandu nekompromisně zasáhla proti žadatelům o azyl. Ti se schovali v místním kostele a chtěli využít práva "náboženského" azylu.
Podle lidskoprávních aktivistů policie na Islandu "přepadla" ve středu 28. června kostel v hlavním městě Reykjavíku jenom proto, aby z něj "odvlekla" dva írácké žadatele o azyl, kteří se spoléhali na tzv. "náboženský azyl." Zdroj: express.co.uk
Aktivisté zveřejnili i "šokující" video, na kterém je zaznamenán policejní zásah na náboženském místě. Oba migranti byli nakonec "vytaženi v poutech" z kostela a přes jejich protesty odvezeni na policejní stanici. Asi třicet lidí obklopilo žadatele o azyl v marné snaze ochránit je a projevit svojí solidaritu.
Videozáběry šokovaly ochránce lidských práv, protože oba migranti Ali a Majeh byli nakonec v souladu s dublinskými dohodami deportováni z Islandu do Norska, kde bude zahájeno jejich vyhoštění zpět do válkou zničeného Iráku.
Islamizace Švédska: křesťanská biskupka prosazuje chrislám
Vikářka Kristin Tómasdóttir z kostela ve čtvrti Laugarnes uvedla, že si nemyslela, že policie poruší právo "náboženského azylu v místním kostele," a doufala, že oba migranty ochrání před deportací.
Náboženský azyl nabízí uprchlíkům, kterým hrozí deportace například katolický kostel v jižním Bavorsku. Pomáhá především těm, kteří ze své vlasti uprchli ve strachu z perzekuce a kteří mají v Německu reálnou šanci na zisk statusu uprchlíka. Praxe náboženského azylu, který není v německém právu nijak zakotven, sahá až do středověku. Němečtí kněží se k této formě azylu nyní navrací, úřady to ale nevidí příliš rády, podotýká server The Local.
Tagy článku