Uprchlíci hledali azyl v křesťanském kostele v Reykjavíku. Byli vyhoštěni

Uprchlíci hledali azyl v křesťanském kostele v Reykjavíku. Byli vyhoštěni
Autor: No more deportations|Popisek: "Tyto dva mladé muže policie násilím vyvlekla z kostela"
03 / 07 / 2016, 11:45

Policie na Islandu nekompromisně zasáhla proti žadatelům o azyl. Ti se schovali v místním kostele a chtěli využít práva "náboženského" azylu.

Podle lidskoprávních aktivistů policie na Islandu "přepadla" ve středu 28. června kostel v hlavním městě Reykjavíku jenom proto, aby z něj "odvlekla" dva írácké žadatele o azyl, kteří se spoléhali na tzv. "náboženský azyl." Zdroj: express.co.uk

Aktivisté zveřejnili i "šokující" video, na kterém je zaznamenán policejní zásah na náboženském místě. Oba migranti byli nakonec "vytaženi v poutech" z kostela a přes jejich protesty odvezeni na policejní stanici. Asi třicet lidí obklopilo žadatele o azyl v marné snaze ochránit je a projevit svojí solidaritu.

Videozáběry šokovaly ochránce lidských práv, protože oba migranti Ali a Majeh byli nakonec v souladu s dublinskými dohodami deportováni z Islandu do Norska, kde bude zahájeno jejich vyhoštění zpět do válkou zničeného Iráku.

Islamizace Švédska: křesťanská biskupka prosazuje chrislám

Vikářka Kristin Tómasdóttir z kostela ve čtvrti Laugarnes uvedla, že si nemyslela, že policie poruší právo "náboženského azylu v místním kostele," a doufala, že oba migranty ochrání před deportací. 

Náboženský azyl nabízí uprchlíkům, kterým hrozí deportace například katolický kostel v jižním Bavorsku. Pomáhá především těm, kteří ze své vlasti uprchli ve strachu z perzekuce a kteří mají v Německu reálnou šanci na zisk statusu uprchlíka. Praxe náboženského azylu, který není v německém právu nijak zakotven, sahá až do středověku. Němečtí kněží se k této formě azylu nyní navrací, úřady to ale nevidí příliš rády, podotýká server The Local.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace