Syrský právník riskuje život a zachraňuje ženy unesené IS. Není sám a zachránil jich stovky.

Syrský právník riskuje život a zachraňuje ženy unesené IS. Není sám a zachránil jich stovky.
Autor: YouTube|Popisek: Jezídští uprchlíci
11 / 07 / 2015, 14:30

Právník Khaleel al-Dakhi se nebojí zachraňovat ženy a děti před hrůzami islámského státu. Pomáhají mu stovky místních lidí. Zůstali v rodné zemi a bojují.

Deník Telegraph dnes zveřejnil svědectví o muži, který zasvětil svůj život pomoci obětem islámského státu. 

V srpnu loňského roku bylo tisíce jezídů v Džabal Sindžár na severu Sýrie obklíčeno radikálními islamisty. Pentagon tehdy dokonce uvažoval o evakuaci celé sekty z pohoří, kam prchli před islámským státem. Americké ministerstvo obrany rozhodnutí přinejmenším odložit masovou evakuaci oznámilo poté, co situaci přímo v oblasti vyhodnotil tým amerických vojáků a humanitárních pracovníků. "Tým usoudil, že na hoře Sindžár je mnohem méně jezídů, než jsme se původně obávali," uvedl Pentagon v prohlášení. Nejsou jich prý desítky tisíc, ale "jen tisíce". Přesto už byly stovky lidí ze Sindžáru za zčásti dramatických okolností evakuovány vrtulníky. (Zdroj: Tyden.cz)

Dramatické záběry ze záchrany Jezídů iráckou armádou v srpnu loňského roku (autor: CNN)

Jezídové (také Jazídové nebo Ezidî) jsou etnicko-náboženská komunita, jejíž příslušníky jsou především Kurdové ze severního Iráku. Zdroj: wikipedia)

Situace Jezídů, která nám byla tehdy předložena jako "vyřešená", byla však ve skutečnosti trochu jiná. Během obléhání Sindžáru bylo v průběhu několika týdnů tisíce místních mužů brutálně zavražděno. A uprostřed vyvražďování se islámští bojovníci rozhodli zvolit pro místní jezídské ženy jiný osud. Ženy z každého domu byly vzaty jako rukojmí, a bojovníci IS jich tisíce, od malých dívek po staré ženy, unesli. Jednalo se o největší únos žen tohoto století.

Žádná vláda tehdy nepomohla zachránit tyto ženy z území ovládaného IS. Musely se tak spolehnout na ostatní obyvatele Sindžáru a zbytek příbuzných, zda je dostanou zpět do bezpečí. 

Improvizovanou záchrannou misi se rozhodl zorganizovat právník Khaleel al-Dakhi, a doposud se mu podařilo zachránit až 530 žen a dětí ze zajetí islámského státu. Podle něj už ISIL není tak neproniknutelnou organizací jako dříve a tak je možné ji snadněji infiltrovat. Přestože se mu povedlo dostat se mezi džihádisty, informace o místě věznění jezídských žen se zjistit nepodařilo. Dokonce ani nevěděl, zda jsou ještě naživu.

Khaleel al-Dakhi, který pomáhá ženám utéct před IS. [Foto: Channel 4]

Khaleel al-Dakhi, který pomáhá ženám utéct před IS. [Foto: Channel 4]

Záchrannou akci zahájil už v záři, kdy začal sestavovat detaily všech unesených žen a dětí. Obešel bezpočet rodin v Sindžáru a nakonec měl seznam více než 3000 jmen. Další fáze - pokus o záchranu - byl však mnohem obtížnější. Území pod vládou islámského státu je větší než rozloha Velké Británie a hranice prochází právě i městem Sindžár, jehož větší část ovládá IS. Unesené ženy mohly být kdekoliv na území kontrolovaném teroristy.

Sám pochyboval o úspěšnosti celé akce, ale několika dívkám se v říjnu podařilo bez cizí pomoci uprchnout ze zajetí. Jedna z dívek popsala reportérům deníku Telegraph muka, která vytrpěla po únosu i o tom, jak ji prodali jako otrokyni v Sýrii. 

"V té době se bojovníci IS víc zaměřovali na svoje zbraně, a uneseným ženám nevěnovali tolik pozornosti. Také hranice mezi územím IS a Sindžárem nebyla tak hlídaná jako je teď," říká Khaleel. 

Dívky byly schopné Khaleelovi popsat místo, kde jsou uvězněné další ženy, a to mu pomohlo uskutečnit první záchrannou misi, při které zachránil pět mladých dívek. Unesené ženy jsou často prodávány jako otrokyně a žijí v doměch svých věznitelů. Khaleel potřeboval zjistit detailní informace o životě v těchto domech, než naplánuje útěk. A nedělá to sám, mluví o síti lidí, kteří pro něj získávají důležité informace, včetně informátorů, které má přímo mezi islámisty.

Přes svoje kontakty se mu podařilo propašovat k uvězněným ženám mobilní telefony, aby jejich prostřednictvím zjistil, kde se přesně nachází, jak jsou hlídány, kolik je stráží apod. Khaleel má, podle svých slov, více než 100 kontaktů na území ovládaném IS. Tito muži čelí neuvěřitelně vysokému riziku odhalení. Dělají falešné průkazy totožnosti IS a dokážou ženy na útěků schovat až na deset dnů, dokud není cesta bezpečná. Převaděči potom unesené ženy převádějí pěšky až do relativního bezpečí v Sindžádu. Cesta pěšky trvá dva dny a dvě noci bez přestávky. Díky těmto lidem se podařilo zachránit už stovky žen a dívek. Bohužel tři jeho spolupracovníci už byli odhaleni a zabiti islámisty. 

Sám Khaleel ví, jaký by byl jeho osud, kdyby ho dostali džihádisté "Samozřejmě vím, že je můj život v ohrožení, ale musím zachránit naše dívky a naše ženy. Já nemám strach, nejsem lepší než ostatní moji lidi, kteří byla zavražděni IS. Ale snažím se chránit, aby mě nedostali, protože ve věznicích islámského státu je příliš mnoho našich lidí, kteří čekají na záchranu. A když zachráním aspoň jednoho z nich, mám pocit, že jsem nad IS zvítězil."  

Drtivá většina žen, včetně malých dětí, je teroristy znásilněna. Podle oficiálních dokumentů IS je přijatelné vzít si za manželku devítiletou dívku a tak jsou i tyto malé děti prodávány jako otroci - manželky. Každá žena mu popisuje hrůzný život v islámském státě.

"Ženy jsou hromadně znásilňovány a přinuceny k manželství. Matkám násilím odebírají jejich děti, dokonce z postýlek, a na trhu s otroky tyto děti dávají jako dárek jiným ženám," říká Khaleel. 

Pokud se ženy vzbouří, tak je umístí do samotky, nebo je nechají trpět hodiny na sluneční výhni a nebo je jednoduše zavraždí. Khaleel zná devítiletou dívku, která byla znásilněna islámistou středního věku tak brutálním způsobem, že ji roztrhl vagínu. Po operaci pohlavních orgánů se jí stejný muž pokusil znásilnit znovu.  

Fanatici islámského státu tvrdí, že není hřích znásilňování dětí, zejména jezídských, protože islámisté je pokládají za "nevěřící".

Khaleel zůstává v kontaktu se zachráněnými ženami i potom, co se dostanou ze zajetí teroristů a ujišťuje se, že mají odpovídající gynekologickou a psychologickou péči. Navštěvuje každou ženu několikrát za měsíc a snaží se jim pomoci žít normální život.

"Britské ženy a dívky, které plánují dobrovolně se připojit k islámskému státu by si měly nejdřív promluvit s jezídskými ženami, kterým se podařilo uniknout. Možná mi nebudou věřit, jako nevěří britské vládě, ale kdyby přišly sem do Sýrie a mluvily s našimi dívkami, potom by uvěřily." 

Osud žen v IS je strašný. Trpí psychickými problémy a traumaty, IS je jeden z nejbrutálnějších režimů a dokonce i ti, kteří tam žijí z vlastní vůle, čelí neustálému útlaku. Ženy nesmí opustit svůj dům bez doprovodu blízkého mužského příbuzného a musí mít vždy zcela zakrytou tvář. Pokud jsou jim vidět oči, mohou být uvězněny, pokud jsou obviněny z cizoložství, jsou ukamenovány k smrti. 

Podle Khaleela se v islámském státu začínají objevovat trhliny. "Mezi bojovníky je spousta agentů i řada přátel, kteří skrytě pomáhají. Islámský stát se stává čím dál slabším." Stále mu ale zbývá osvobodit 2500 žen držených v zajetí a pokud se nepodaří porazit islámský stát jako celek, bude muset provést stovky podobných záchranných misí.

Zdroj: YouTube, autor  (telegraph.co.uk), Journeyman PicturesAl Jazeera English 

Upoutávka na televizní pořad "Útěk z ISIS" kanálu Channel 4, který bude vysílán ve středu 15. července od 22:00 hodin. 

Poznámka redakce: Syřan, který zachraňuje unesené jezídské ženy, zůstal v rodné zemi, pomáhá svým lidem, riskuje svůj život, stejně jako stovky jeho spolupracovníků. Tito muží neodešli do Evropy, neopustili svoji zem. Většina z nich bojuje dál a neutíká do Evropy. I to je druhá strana muslimské komunity.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace