Muž podezřelý z útoku ve Stockholmu měl být ze Švédska deportován

Muž podezřelý z útoku ve Stockholmu měl být ze Švédska deportován
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: švédská policie
09 / 04 / 2017, 16:00

Uzbek podezřelý ze spáchání pátečního atentátu ve Stockholmu podle švédské policie projevoval sympatii vůči extremistickým organizacím, včetně takzvaného Islámského státu. Dnes to na tiskové konferenci uvedl zástupce policie. Muž v roce 2014 žádal ve Švédsku o povolení k pobytu, kterou ale úřady zamítly. Proto měl být ze země deportován a kvůli tomu ho úřady hledaly.

Švédská policie podezřívá 39letého Uzbeka, že v pátek odpoledne najel nákladním vozem do davu lidí na rušné nákupní třídě v centru Stockholmu. O život přišli čtyři lidé, mezi nimi dva občané Švédska, jeden Brit a jeden Belgičan. Patnáct lidí utrpělo zranění.

Policie vyslechla sedm lidí

Po pátečním atentátu na rušné nákupní třídě v centru Stockholmu vyslechla švédská policie sedm lidí. Podle agentury DPA to řekl policejní mluvčí. Identifikovat se podařilo tři ze čtyř obětí útoku, při němž nákladní auto vjelo do davu lidí. Vyšetřovatelé z tohoto činu podezřívají 39letého muže původem z Uzbekistánu.

,,Hodně nasvědčuje tomu, že zatčený je řidičem (kamionu)," řekl policejní mluvčí. Jaké důkazy to ale konkrétně jsou, nechtěl komentovat. Policie také odmítla zveřejnit podrobnosti o obětech, uvedla jen, že jejich příbuzní byli informováni. Patnáct lidí utrpělo zranění

V pátek odpoledne vjel atentátník s kamionem ukradeným místnímu pivovaru do davu lidí na na nákupní třídě Drottninggatan a prorazil průčelí luxusního obchodního domu Åhléns . Jeho zástupci se stali terčem kritiky poté, co oznámili, že dnes se v něm bude konat výprodej zboží poničeného kouřem. Dnes se však na Facebooku za toto ,,špatné rozhodnutí" omluvili a oznámili, že obchodní dům se znovu otevře v pondělí a nebude nabízet žádné poškozené zboží. "Nikdy nám nešlo o to, abychom na této strašné události, která postihla Stockholm, vydělali peníze," uvedli.

Muž, kterého policie podezřívá, že řídil kamion, není podle jedné jeho známé ,,žádný náboženský fanatik". ,,Nikdy jsem si nevšimla nějaké známky toho, že by byl extremista, nebo že by se zajímal o náboženství. Naopak, podobně jako mnoho Uzbeků ve Švédsku slavil a pil alkohol," řekla listu Dagens Nyheter žena, která tohoto stavebního dělníka viděla naposledy loni v srpnu. Muslimové přitom alkohol pít nesmějí.

 

psali jsme:

Nákladní vůz najel do lidí ve švédském Stockholmu, na místě několik mrtvých

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace