Může brexit rozložit dvě nejsilnější politické strany ve Velké Británii?

Může brexit rozložit dvě nejsilnější politické strany ve Velké Británii?
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Velká Británie
03 / 07 / 2016, 14:15

Brexit způsobil vnitřní krizi v Labouristické i Konzervativní straně.

KOMENTÁŘ

Brexit neotřásl pouze Velkou Británií jako takovou, ale hluboce také zasáhl dvě největší strany - Labouristickou a Konzervativní stranu. Labouristé se v podstatě necházeli v krizi již před brexitem, kdy u některých jejich členů propukly otevřené antisemitské názory, které se nedařilo předsedovi strany Jeremymu Corbynovi potlačit, u konzervativců vyvolal brexit krizi takřka ,,instantně". Může brexit natolik negativně ovlivnit obě strany, že mohou vyklidit pole nacionalistům, nebo extrémistickým skupinám?

Když se podíváme, v jaké kondici se konzervativci i labouristé po brexitu nachází, není to vskutku pěkný pohled. U obou stran propukla hluboká vnitřní personální krize a souboj ,,o duši" těchto stran a jejich další ,,pobrexitovské" směřování. Šéfa konzervativců David Camerona chce vystřídat několik kandidátů, a to i tací, kteří podle vlastních slov ,,postrádají charisma a schopnost vést stranu do volebních bojů", což jsou slova Michaela Govea, který hodlá kandidovat na předsedu konzervativců, i když si tím znepřátelil značnou část svých spolustraníků.

U labouristů je tento obraz podobný, ale ne úplně stejný. Na rozdíl od Camerona trvá Corbyn trvá na tom, že stranu povede dál i přesto, že doslova ztrácí půdu pod nohama a je otázkou, jak dlouho bude jeho situace udržitelná. Corbyn si nepřipouští vinu za brexit, kterou mu vyčítají jeho odpůrci ve vlastní straně, a chce být nadále předsedou labouristů, protože se domnívá, že má straně i po ,,brexitovském kataklyzmatu" co dát.

Není pochyb o tom, že obě britské strany, které spolu několik desítek let soupeří a jejich vlády se v pravidelných intervalech střídají u moci, oslabí. Komu to může pomoci? Především patriotistickým a nacionalistickým uskupením, jako je třeba Britain First, jejíž pozici to jistě posílí. Je to ostatně trend, který je patrný v západní Evropě, kde nacionalisté získávají další podporu a brexit to jen potvrzuje.

Do tradičního bipartajní soupeření konzervativců a laboustů se tak může brzy vložit i strana, kterou by britský volič před brexitem jen těžko čekal. Zmíněná Britain First má na facebooku již 1,5 milionu fanoušků a přitahuje i další příznivce, kteří byli před brexitem pouhými neutrálními pozorovateli. Pokud by došlo k ropadu Velké Británie, což není vůbec vyloučeno, tyto strany by začaly spoluurčovat hlavní politickou agendu a tvořily by přinejmenším rovnocenného partnera zavedeným stranám, jako jsou právě konzervativci a labouristé.

Tradiční politická mapa Velké Británie, která by byla v tomto případě již ,,malou", by pak byla po 100 soupeření mezi konzervativci a labouristy letech výrazným způsobem přepsána.

 

 

 

 

Tagy článku

-->