Může být sex s robotem nevěrou?

Může být sex s robotem nevěrou?
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Robot
23 / 10 / 2016, 09:00

Představte si, že jste dost bohatí, aby jste mohli utratit 40 000 dolarů a navštívili na den město, kde pravidla neplatí. Můžete být kýmkoliv chcete. Můžete zabít koho chcete. Můžete znásilnit koho chcete. Můžete přinutit každou jednotlivou osobu, na kterou narazíte, aby splnila jakýkoliv váš sadistický rozmar.

Nejsou žádné důsledky za vaše chování v tomto městě. Jen málokdo se dozví o vašem chování, a ještě vás budou podporovat, aby jste si tímto způsobem hráli.

Zní to hrozivě, že?

Teď si představte, stejný scénář, jen s jedním rozdílem: všichni koho budete nutit k sexu jsou roboti. Všichni koho střelíte do hlavy jsou roboti. Lidé, které mučíte, manipulovat s nimi nejsou ve skutečnosti lidé. Byly vytvořeni, aby vám sloužili, uspokojili vás a umožnili vám dosáhnout jakékoliv vítězství, které chcete.

Zní to stejně hrozně jako první scénář?

To je jedna z hlavních myšlenek, která je předmětem zkoumání nejnovějšího dramatu HBO jménem Westworld. Zábavní park ve stylu divokého západu, kde hosté mohou udělat cokoliv chtějí robotům, kteří obývají park. Jak vložil programátor Bernard (Jeffrey Wright) do jednoho z robotů, "Ty a všichni ostatní víte, že jste byli postaveni uspokojovat touhy lidí, kteří platí za návštěvu tvého světa"

A co je důležitější, roboti Westworldu nemohou nikdy brutalitu oplatit a zranit hosty.

Otec robotů Dr. Robert Ford představovaný Anthony Hopkinsem ale občas vložil do paměti svých „dětí“ schopnost zapamatovat si útržky minulosti – brutální znásilnění, nebo násilnou smrt. To samozřejmě přináší do problematiky parku zcela nové dimenze. Dr. Ford chce své výtvory posunout do další fáze evoluce.

Westwood tak nutí své diváky ke konfrontaci s naléhavými otázkami naší budoucnosti, zejména ve vztahu k digitální erotice, tedy něčemu, co bylo dříve odmítáno jako sci-fi hlouposti.

Kritici Westworldu jsou pobouřeni ukázkami sexuálního násilí. Svůj vztek zaměřují na sexuální násilí páchané na Dolores představované Evan Rachel Wood, které se začínají oběvovat záblesky paměti plné sexuálního násilí.

Ale co znamená "skutečný"? Roboti, jejichž pohlaví je vidět, vypadají a fungují přesně jako lidé. Jejich vzdechy a polibky a sténání a orgasmy vypadají jako skutečné. Ředitel parku Lee Sizemore (Simon Quarterman), říká: "Toto místo funguje, protože hosté vědí, že jejich hostitelé nejsou reální." Musí to tak být argumentuje, protože žádný člověk nechce si představovat, že manžel má opravdu sex s krásnou dívkou."

Což vyvolává velmi zajímavou otázku:. Jak reálný sex musí být, aby představoval nevěru?

V jednom smyslu je sex ve Westworldu digitální, díky tomu, že se odehrává v elektronické verzi reality, ale stejně tak se odehrává mezi vzájemně kompatibilními objekty – sex se odehrává mezi bytostmi v reálném čase a místě.

Roboti ve Westworldu očividně cítí strach a bolest a je tu opět morální dilema – pokud orgasmus s robotem není nevěra, zabití jednoho z nich není vražda.

Seriály HBO jsou často velmi realistické, sex či násilí jsou jejich přirozenou součástí (vzpomeňme si například na Hru o trůny, kde prýští různé tělní tekutiny na litry v každém díle).

Není pochyb o tom, že tento seriál přinese nové a nové otázky, nad kterými většina z nás nepřemýšlela. Bylo by ale chybou je odmítnout se slovy, že odpovědi na ně patří do kompetence vědců.

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.