Může ruský raketový systém S-300 znemožnit letecký útok Izraele na Írán?

Může ruský raketový systém S-300 znemožnit letecký útok Izraele na Írán?
Autor: "MoscowParade2009 7" by Kremlin.ru. Licensed under CC BY 3.0 via Wikimedia Commons|Popisek: S-300 ilustrační foto
17 / 04 / 2015, 14:15

Izraelská reakce na novinku, že prezident Putin zrušil zákaz dodávky raket S-300 hraničí téměř s panikou. Mobilní systém je schopen likvidovat i střely s plochou dráhou letu.

Podle expertů raketový systém S-300 může znemožnit Izraeli jednoduše zaútočit na nukleární cíle v Íránu. Podle Putina a ruského ministra Lavrova systém vzhledem k obrannému charakteru není namířen vůči Izraeli a je to ve své podstatě odstrašující systém. Írán by mohl dostat systém do konce tohoto roku.

Premiér Izraele Benjamin Netanjahu varoval Putina, že prodej systému S-300 posílí agresivní chování Íránu a je to výsledek nebezpečné dohody mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi. Izraelská média vidí prodej raket jako Obamovo selhání.

Systém S-300 má maximální výškový dosah 27 km, minimální pouze 7m! Systém je schopný vést boj až s 24 cíly najednou a je vyráběn firmou Antej. Nosiči mohou být kolová i pásová vozidla, instalaci S-300FM je možné nalézt i na ruském křižníku Petr Veliký, o kterém jsme psali v článku Rusko opravuje svá jaderná monstra.

S-300FM na Petru Velikém

Zdroj: Reuters, The Jerusalem Post, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace