Muzeum špionáže v USA vystaví cepín, kterým zavraždili Trockého

Muzeum špionáže v USA vystaví cepín, kterým zavraždili Trockého
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Lev Trockij
18 / 09 / 2017, 08:30

Mezinárodní muzeum špionáže ve Washingtonu vystaví nově cepín, kterým pravděpodobný sovětský agent zabil v Mexiku jednoho z bolševických vůdců Lva Trockého. Vražednou zbraň spolu s tisíci dalšími historickými předměty daroval floridský sběratel H. Keith Melton.

Podnikatel a spisovatel Melton patří mezi zakladatele muzea. Nyní instituci předal svou úplnou soukromou kolekci, která je podle agentury AP největší svého druhu na světě.

Sbírka zahrnuje přes 5000 věcí souvisejících s činností rozvědek. Jsou mezi nimi šifrovací stroje, tajné radiostanice, špionážní kamery či převleky. Rekvizity pocházejí z celého světa a všechny se objeví v nové části muzea, která se veřejnosti otevře příští rok.

Perlou kolekce je cepín, jímž Trockého 20. srpna 1940 v mexické metropoli smrtelně zranil na hlavě Ramón Mercader. Melton tvrdí, že po zbrani pátral 40 let. Nakonec ji získal od dcery správce muzea mexické policie, který zbraň dostal jako dar po odchodu do důchodu.

Trockij byl v roce 1917 po Leninovi druhým mužem bolševické revoluce v Rusku. Jako kritik Stalina ale později upadl v nemilost a v Mexiku žil v nuceném exilu. Katalánec Mercader, který podle všeho spolupracoval se sovětskou tajnou službou, po propuštění z mexické věznice odjel v roce 1960 do SSSR, kde obdržel titul hrdina Sovětského svazu.

Jistý sovětský činitel Meltonovi zase poskytl kus amerického špionážního letadla U2, které Sověti sestřelili nad svým územím v roce 1960. I tento cenný exponát muzeum návštěvníkům ukáže.

Melton daroval rovněž "vítěznou vlajku", kterou se chystali vztyčit kubánští exulanti, kdyby se zdařila invaze po jejich vylodění v Zátoce sviní v roce 1960. Tento pokus o svržení komunistického režimu Fidela Castra, jenž podpořila americká tajná služba CIA, ale ztroskotal na samém počátku.

Washingtonské muzeum bylo otevřeno v roce 2003 a v současnosti vystavuje přibližně 2000 exponátů.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace