My sami podporujeme propagandu samozvaného „Islámského státu“

My sami podporujeme propagandu samozvaného „Islámského státu“
Autor fotografie: Veronika Boháčková|Popisek: Veronika Boháčková
13 / 04 / 2015, 14:00

Fotky lidských hlav uřezané a napíchané na plotech. Vyhrožování podřezáním před celým světem. Zapálený člověk zmítající se v křečích. Ano, to jsou propagandistická videa IS, ale zvládli by jejich šíření a tak silné zařezání do podvědomí oni sami?

Záběry jako z amerického thrilleru – značně sedativy utlumený vězeň (klapka, stop – no vězeň, jordánský pilot uvězněn IS, takže nyní už vězeň, akce!) odsouzen na smrt kráčí v oranžovém hábitu politém benzinem kolem bojovníků IS hrdě a pevně stojících s obrovskými kvéry v rukou, rozhlíží se kolem sebe – moře, písek, poušť a před ním náhle rychlý záběr – klec. O pár minut později jej perfektní kamerou a skvělým střihem zobrazí zavřeného v kleci. Strach stále nevidíme, jen nepřítomný výraz, zato vidíme dlouhou benzinovou stopu vedoucí ke kleci… a grand finále – zapálení a několikaminutové trápení hořícího jordánského pilot, během kterých v nepochybně šílených bolestech umírá. „To je strašné,“ pomyslí si většina z nás, ale přesto fascinovaně hledí dál na záběry. Opravdu nás tolik fascinuje to upálení? NE! Jsme zcela paralyzováni kvalitou těchto propagandistických videí, jejich zrůdností a nelidskostí. Podívejme se do jiných „soudků“ – ukamenování dívky (ženy, ženy a muže), trh s otrokyněmi, dětský výcvikový tábor, kde dítě, které sotva zvládne udržet kvér, střílí všude kolem sebe, tyto nebo o trochu větší děti střílející s neuvěřitelnou hrdostí a radostí do dospělých… Zamysleme se nad tím – k čemu mají sloužit taková kvalitní videa? Myslíte, že primárně k zastrašení? Nemyslím si.

A nejde jen o videa. Můžeme pokračovat již zmíněnými fotografiemi – trh s otrokyněmi (včetně jejich cen), malé děti s obrovskými zbraněmi, zahalení bojovníci v černém, pořádný jeep s bojovníky (i těmi dětskými) a jejich „nepostradatelným doplňkem“ - samopalem, který drží hrdě nad hlavou.

Tato všechna videa mají asi dva hlavní důvody vzniku – rozšířit povědomí o Islámském státě, politika šíření strachu (neuvěřitelně účinná), ale hlavně – propaganda IS. Co asi taková videa, fotografie udělají s (nejen) mladými chlapci, kteří jsou zvyklí hrát počítačové střílečky a sledovat akční a válečné filmy? Naláká je to. Proto je pořád taková spousta lidí cestující do IS s touhou stát se členem – chtějí mít fotku s pistolí, aniž by tušili, jak těžké je zabít člověka (minimálně ty první), chtějí si koupit ženu aj. Tato zvěrstva jsou totiž neskutečnou propagandou, kterou my sami (i když nevědomky) šíříme. Sledovanost těchto fotografií a videí je mnohem větší než videoklipy úspěšných hudebních kapel, lidé o tom mluví všude, sdílejí si odkazy…

Nepochybně je správně vědět o hrozbě IS, ale je opravdu nutné kolem sebe všechna videa tolik šířit, sledovat je, diskutovat o nich, tudíž je neustále rozšiřovat do povědomí všech lidí. Můžeme těmito videi něco ovlivnit (v pozitivním smyslu slova)?

Nesdílejme, prosím, všechno, nešiřme to kolem sebe. Žijme tady a teď. Užívejme si, že (zatím) bezprostředně v naší blízkosti není válka, můžeme chodit do práce a školy (ano, i to by nám chybělo), máme jídla dostatek, lékařskou péči, střechu nad hlavou a každý den (doufám) alespoň jeden důvod k úsměvu. Nic se neděje náhodou a stejně tak se nikdo nenarodil náhodou tam, kde se narodil. Žijme naplno a z plných sil, dokud to půjde.

A pokud máte jiný názor, což předpokládám, že někteří nepochybně mají. Mávněte nad tím mým rukou. Vždyť je to jen názor jedné ženské J…

Autor: Veronika Boháčková více na jejím FB profilu

Tagy článku