MZV: Češi zadržení v Turecku nemířili do Sýrie kvůli terorismu

MZV: Češi zadržení v Turecku nemířili do Sýrie kvůli terorismu
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: milice YPG
25 / 11 / 2016, 21:45

Dvojice Čechů zadržená v Turecku nemířila do Sýrie za účelem teroristické činnosti, uvedlo dnes ministerstvo zahraničí. V prohlášení zveřejněném na svém webu ministerstvo oznámilo, že dvojici poskytuje konzulární pomoc.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středu uvedl, že doufá ve vyhoštění dvojice Čechů z Turecka. Řešení ale podle něj nelze očekávat rychle.

Zadržení Markéta Všelichová a Miroslav Farkas jsou podle ministerstva obviněni ze závažných trestných činů podle tureckého práva, konkrétně z členství v ozbrojené teroristické organizaci.

,,Podle dostupných informací ministerstva zahraničních věcí nebylo účelem cesty této dvojice do Sýrie účast na teroristické činnosti," uvedl úřad.

Toto hodnocení činnosti Čechů česká diplomacie v pondělí předala tureckému velvyslanci v ČR a turecké straně ho poskytne i Zaorálek při návštěvě Turecka 13. prosince.

Konzulární pomoc pro zadržené Čechy podle MZV spočívá ve zprostředkování kontaktu s příbuznými, zajištění spojení s českými konzulárními úředníky v Turecku a jejich případných návštěvách zadržených ve vazbě. Konzulární úředníci také zadrženým doporučí vhodného advokáta, případné se budou účastnit soudních líčení.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že nedisponuje informacemi, podle kterých by mohlo být jednání zadržené dvojice trestné jako "teroristický útok" podle českého práva. Upozornilo ale zároveň, že Turecko považuje milice syrských Kurdů YPG, ke kterým se zadržení Češi veřejně hlásí na sociálních sítích, za pobočku turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku i všemi státy Evropské unie řazená k teroristickým skupinám.

,,Při prokázání vznesených obvinění hrozí oběma českým občanům vysoké tresty," uvedlo ministerstvo.

Zdůraznilo také, že Česká republika odsuzuje terorismus plně v jakékoli formě a v boji proti němu je aktivní na mnoha úrovních.

O zadržení Čechů kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím informoval turecký tisk minulý čtvrtek. Dvojice podle něj uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.