MZV: Mezi oběťmi ani zraněnými zemětřesení v Mexiku nejsou Češi

MZV: Mezi oběťmi ani zraněnými zemětřesení v Mexiku nejsou Češi
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: zemětřesení
20 / 09 / 2017, 11:30

Mezi oběťmi ani zraněnými úterního zemětřesení v Mexiku prozatím nejsou žádní Češi. ČTK to ráno řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. V důsledku zemětřesení zemřelo nejméně 217 lidí, podle Valentové by mezi nimi prozatím neměli být ani žádní cizinci.

Český zastupitelský úřad komunikuje s mexickým ministerstvem zahraničních věcí, které všem ambasádám zřídilo speciální linku. V systému DROZD mělo české ministerstvo registrováno v Mexiku zhruba 80 lidí. "Na konzulární linku se v této souvislosti nikdo z Čechů neobrátil, že by byli v krizové situaci nebo by potřebovali nějakou asistenci," uvedla mluvčí. V pořádku by podle ní mělo být i dalších zhruba 500 Čechů, kteří žijí v Mexiku dlouhodobě a které má registrované ambasáda. V oblasti Puebla na jihu Mexika, kde bylo epicentrum otřesů o síle 7,1 stupně, pracuje podle mluvčí údajně asi 30 Čechů, i ti jsou v pořádku.

Z českých turistů jsou nyní v Mexiku podle Asociace cestovních kanceláří jen jednotlivci. "Většinou bez asistence našich cestovních kanceláří, popřípadě s německými CK, které mají Mexiko jako celoroční destinaci. Naše cestovní kanceláře začínají sezonu až v polovině listopadu," řekl ČTK místopředseda asociace Jan Papež. Ročně odcestuje do Mexika 9000 až 12.000 Čechů.

Vedle Puebla byla zemětřesením silně zasažena i metropole Mexiko, u níž je hlášeno 117 mrtvých. Dalších 55 obětí má stát Morelos jižně od hlavního města. Ve státě Puebla zahynulo nejméně 39 lidí.

V oblasti pokračují i přes noc záchranné práce s cílem vyprostit co nejvíce živých lidí z trosek desítek budov.

Otřesy, které nastaly v den 32. výročí ničivého zemětřesení s tisícovkami obětí, zanechaly miliony lidí bez proudu a poničily řadu silnic či mostů, informují místní média

Zdroj: ČTK

 

 

 

Tagy článku