Na americkou univerzitu v Kábulu zaútočili extremisté, uvnitř zůstali studenti i profesoři

Na americkou univerzitu v Kábulu zaútočili extremisté, uvnitř zůstali studenti i profesoři
Autor fotografie: Afghanistan Matters, flickr.com, (CC BY 2.0)|Popisek: Antiriot Police
24 / 08 / 2016, 18:30

AKTUALIZOVÁNO - Při středečním útoku na Americkou univerzitu v Kábulu zahynulo celkem 12 lidí, z toho sedm studentů, tři policisté a dva členové ochranky.

25. srpna, 7:00 / (ČTK) Oznámila to dnes afghánská policie. Dalších 44 osob utrpělo zranění, je mezi nimi 35 studentů. Příslušníci bezpečnostních složek usmrtili dva útočníky. Útok začal obrovskou explozí, poté následovala střelba.

Jak uvedl šéf kábulské policie Abdul Rahmán Rahímí, asi 700 studentů bylo z budovy zachráněno, mezi zraněnými je i jeden zahraniční učitel. Útok skončil až po několika hodinách. K napadení univerzity se zatím nikdo nepřihlásil. Cizinci ale bývají většinou terčem útoků ozbrojenců z Talibanu.

Americké ministerstvo zahraničí přepadení univerzity ostře odsoudilo jako útok na budoucnost Afghánistánu.

Americká univerzita v Kábulu je elitní soukromou institucí založenou v roce 2006. V současnosti má podle agentury AFP více než 1700 studentů a výměnné programy s prestižními americkými vysokými školami.


 

24. srpna, 18:30 / Na americkou univerzitu v Kábulu zaútočili extremisté. Pronikli dovnitř komplexu školy, ke které zamířily zvláštní afghánské bezpečnostní síly, informovala agentura DPA. Zatím není známo, kolik je na místě studentů a učitelů. Někteří podle DPA dokázali uprchnout. Jiní podle agentury Reuters uvízli v učebnách. Představitel afghánského ministerstva vnitra řekl, že na univerzitě jsou zahraniční profesoři a stovky posluchačů.

Útočníci jsou podle něj uvnitř univerzitního komplexu. Z areálu bylo slyšet výbuchy a střelbu, potvrdil jeden ze studentů a také představitel afghánského ministerstva vnitra. Dva zahraniční profesoři univerzity byli 8. srpna uneseni v centru afghánské metropole.

Výbuch

Zdroj: ČTK

Foto: Afghanistan MattersAntiriot Police

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.