Na amerických letištích lze bez problémů propašovat výbušniny i zbraně.

Na amerických letištích lze bez problémů propašovat výbušniny i zbraně.
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
02 / 06 / 2015, 08:00

2.6.2015 / V 67 ze 70 případů se podařilo dostat přes kontrolní stanoviště výbušniny nebo zakázané zbraně. Americká letiště mají čím dál více problémů s bezpečností.

Vyšetřovatelé amerického TSA (Transportation Security Administration - Úřadu pro bezpečnost v dopravě) pokračují v sérii interních vyšetřování, kterými prověřují, jak je zajištěna bezpečnost na největších letištích v USA.

Opakovaně se zjistilo, že jsou zásadním způsobem porušovány bezpečnostní standardy v letecké dopravě. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti se už 20. dubna, po sérii incidentů a skandálů, které byly odhaleny v posledních měsících, rozhodlo zpřísnit podmínky pro screening letišť a všech zaměstnanců leteckých společností.

Nyní se agentům TSA podařilo v 95 procentech případů propašovat falešné výbušniny nebo zakázané zbraně přes kontrolní body na nejrušnějších amerických letištích. Série testů byla provedena pod dozorem amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti a agenti vystupovali jako běžní cestující. Informaci zveřejnil server ABC NEWS.

V jednom případě dokonce přístroje signalizovaly výbušné zařízení u "cestujícícho", nicméně pracovníci ostrahy ho už dál nekontrolovali a umožnili mu vstup do zabezpečených prostor letiště. Opakuje se případ z roku 2013, kdy se na letišti Newark v New Yorku také podařilo agentovi TSA projít i s bombou přes všechny kontrolní body, ačkoliv detektory signalizovaly podezřelý předmět.

Přestože politici tvrdí, že přijatá bezpečnostní opatření jsou účinná a že se není nutné obávat teroristických útoků, skutečnost je podle úředníků TSA úplně  jiná.

Před nedávnem byla ukončena i série bezpečnostních testů zaměřených na screening zavazadel na amerických letištích. I tyto testy našly "zranitelná místa v celém systému", způsobených selháním lidského faktoru i technologickými "poruchami". A to i přesto, že do technického vybavení letišť bylo od roku 2009 investováno už půl miliardy dolarů a 11 milionů dolarů na výcvik personálu.

Autor: ABC News, David Kerley

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace