Na Blízkém východě dochází k vážnému střetu mezi Ruskem a USA.

Na Blízkém východě dochází k vážnému střetu mezi Ruskem a USA.
30 / 09 / 2015, 21:00

AKTUALIZOVÁNO / Americký a ruský ministr zahraničí John Kerry a Sergej Lavrov se dohodli, že v Sýrii budou sice postupovat odděleně, ale jednotlivé nálety by měli konzultovat jejich velitelé bojových operací.

1.10.2015 / „Naši američtí partneři vyslovují obavy ohledně toho, že cíle (Ruska) byly údajně úplně jiné, než být měly, s těmito pochybnostmi nás seznámili, tvrdili, že mají jakési důkazy. Požádali jsme je, aby nám je předložili, protože my za své cíle zodpovídáme. Znovu bych chtěl opakovat, že na webu ministerstva je vše vysvětleno. Objevily se rozhovory o tom, že už v důsledku těchto úderů utrpěli zranění nějací civilní obyvatelé, my podobné údaje k dispozici nemáme. Velice pečlivě sledujeme, aby byly tyto bodové údery skutečně bodové, aby byly jejich cílem výhradně pozice, objekty a výzbroj teroristických oddílů", řekl Lavrov po tom, co skončilo jeho jednání s ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym. Zdroj: cz.sputniknews.com

„Armáda Spojených států nebo koalice jimi vedená bude spolupracovat s armádou Ruské federace, která se teď připojila do některých vojenských operací v Sýrii na žádost syrské vlády, tak, aby vznikly nějaké komunikační prostředky, abychom předešli nechtěným incidentům,“ uvedl Lavrov. „Všichni chceme demokratickou, sekulární, jednotnou Sýrii. Sýrii, která bude domovem pro všechny etnické a náboženské skupiny. Tohle je jasné, ale lišíme se v postojích, jak toho dosáhnout,“ poznamenal Lavrov.

30.9.2015 / Rusko podle ministerstva zahraničí v Moskvě informovalo Spojené státy o zahájení akce prostřednictvím americké ambasády v Bagdádu. Informace prý přišla hodinu předem a Rusko rovněž vyzvalo USA a jejich spojence, aby vyklidili vzdušný prostor nad Sýrií.

Dramatický vývoj v Sýrii. Schyluje se k válečnému konfliktu?

Na to však americká vláda nechce přistoupit. „Koalice vedená USA bude podle plánu pokračovat v leteckých akcích nad Irákem a Sýrií a podporovat tak mezinárodní misi k oslabení a zničení IS,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby.

USA, přes ruské varování, aby se stáhly ze vzdušeného prostoru v Sýrii, dnes provedly předem plánované letecké útoky včetně jednoho nedaleko města Halab, které sice leží na severozápadě země, ne však blízko oblastí, jež bombardovaly Rusové, uvedl podle agentury AP nejmenovaný americký činitel. Před zahájením letecké operace prý Rusko také vyzvalo USA, aby stáhly všechny své vojáky, jež na syrském území spolupracují s tamními povstalci. Washington dal opakovaně najevo, že v Sýrii nepůsobí žádné americké pozemní jednotky. (Zdroj: echo24.cz)

Putin v OSN: "IS nevznikl na prázdném místě, pěstovali ho jako zbraň proti nevyhovujícím režimům."

Prezident Akademie geopolitických problémů Konstantin Sivkov dnes oznámil, že Rusko zřejmě vytvoří v Sýrii smíšený letecký pluk ze 40-60 letadel SU-24, SU-25 a SU-34, a také tam pošle dva bataliony k ochraně ruské letecké základny.  

„Teď se tam nachází jedna letecká základna, tudíž budou aktivní síly v rámci leteckého pluku — řádově 40-60 strojů. Jestliže budou mít základnu na syrském letišti, tak to znamená, že budeme muset uvést do činnosti ještě dva bataliony k ochraně, aby byla zajištěna bezpečnost", řekl Sivkov. (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Ruské letouny dnes v Sýrii zasáhly osm cílů radikálů IS, včetně skladů munice a paliva. Úplně zničily velitelská stanoviště IS v horské oblasti. Uvedl to dnes mluvčí ruského ministerstva obrany.

Počet obětí náletů ruských letadel v Sýrii podle syrských aktivistů překročil šest desítek. Uvedl to deník Bild s odvoláním na exilovou organizaci SOHR a humanitární organizaci Bílé přilby.(Zdroj: novinky.cz)

Tagy článku