Na brněnském sjezdu ČSSD rušno nebude. Anebo ano?

Na brněnském sjezdu ČSSD rušno nebude. Anebo ano?
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Bohuslav Sobotka
08 / 03 / 2017, 16:30

Nadcházející sjezd ČSSD zásadní změnu politiky teď již juniorního partnera hnutí ANO ve vládě nepřinese. Bohužel.

Od sjezdu ČSSD očekávejte zhruba toto: Bohuslav Sobotka se nechá vítězoslavně potvrdit v roli lídra strany (který zatím nic nevyhrál) a strana půl roku bude čekat, až ji ze současného marasmu vysvobodí volby. Pak se možná něco bude dít. Sobotka kupí chybu za chybou a sjezd tento neblahý trend potvrdí. Mobilizace strany? Nová témata? Neočekávajte. Strana je v současné chvíli v těžké defenzivě a neví, jak z ní ven.

Předseda ČSSD si na rozdíl od jiných bývalých předsedů bude chtít zajistit nadále jednolité vedení strany, aby měl jistotu, že jej nikdo z jeho pozice ,,nevyšoupne". Zkrátka a dobře nesnese konkurenci a kritiku, která přichází zejména od Jiřího Zimoly nebo ,,neposlušného" poslance Jeronýma Tejce. Škoda jen, že se nikdo z nich nepostavil na sjezdu Sobotkovi, výsledek mohl být zajímavý.

ČSSD kromě toho, že nemá schopného lídra, nemá ani nová témata, která by prezentovala svým potenciálním voličům. Od prohraných krajských voleb přešlapuje na místě a neví, co má dělat pro to, aby favorita parlamentních voleb hnutí ANO zastavila. Nebo alespoň trochu přibrzdila.

Sobotka se v podstatě po volební kocovině zmohl  na výměnu dvou svých ministrů, což není několik měsíců před volbami nic jiného než hloupost. Jen to potvrdilo fakt, že Sobotka nemá připravenou žádnou hlubší koncepci, která by mohla vynést ČSSD v příštích parlamentních volbách na piedestal, pod nímž by zůstalo hnutí ANO a další strany.

Žádný rozruch tak na sjezdu neočekávejme, není totiž nikdo, kdo by jej způsobil. Je ale dost dobře možné, že nadcházející sjezd ČSSD může být pro Sobotku posledním ve funkci předsedy.

 

psali jsme:

Zimola versus Sobotka: 1:0

Tagy článku