foto: YouTube/Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO / Německé ministerstvo pro rodinu dnes popřelo informace Europolu o počtu "ztracených" dětí.
3.2. / Německý server zeit.de dnes uvedl, že podle Spolkového ministerstva pro rodinné záležitosti je počet ztracených dětí podstatně nižší, než údaj uvedený Europolem. Podle spolkových úřadů se jedná pouze o 4800 "ztracených" nezletilých uprchlíků. Ale přesná čásla nejsou známa, protože tyto děti neměly u sebe žádné doklady a jejich totožnost vůbec není známa. Je také možné, že byly zaregistrovány v jiných unijních zemích.
1.2. / Okolo 10 tisíc dětí, které často sami cestovaly do Evropy, je v současné době nezvěstných. Oznámila to policejní agentura Evropské unie Europol. Mluvčí Europolu uvedl, že jména některých pašeráků se také objevují v databázích obchodníků s bílým masem, takže tu hrozí podezření z obchodování s lidmi.
Leonard Doyle, mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci, řekl, že byl tímto číslem šokován.
"Myslíme si, že je šokující se dozvědět, že existuje tolik nezletilých osob bez doprovodu vystavených obchodu s lidmi a dalším nebezpečím," řekl Doyle. "Je to další tragický zvrat v příběhu migrace do Evropy a nutnosti chránit mladé lidi, kteří se ocitli sami bez přátel v Evropě, a proto jsou bez řádného dohledu a vedení zranitelní ."
Do Evropy v loňském roce přišlo více než milion lidí, mnozí z nich jsou uprchlíci ze Sýrie, kde jsou civilisté konfrontováni nejen s hrůznou občanskou válkou, ale také s hrozbou Islámského státu. Jiní přišli z Blízkého východu a severní Afriky, odkud se snaží uniknout chudobě a pronásledování.
Tisíce uprchlíků, kteří se pokusili o cestu do Evropy přes Středozemní moře, ale cestu nezvládli. Nejméně 3695 lidí se minulý rok buď utopilo, nebo zmizelo. To znamená 10 úmrtí či zmizení ze jeden den.
Masivní migrace do Evropy v kombinaci s trestnými činy a přestupky na straně uprchlíků způsobily, že některé země přijaly tvrdší postoj k běžencům.
Například Dánsko nedávno přijalo zákon, podle kterého je možno zabavit žadatelům o azyl jejich cennosti, aby se pokryly náklady na jejich ubytování atd. S návrhem, proti kterému protestovala řada organizací hájících lidská práva, vyslovila souhlas drtivá většina poslanců. Vybírání peněz od žadatelů o azyl v rámci spoluúčasti není v Evropě jen záležitostí Dánska. Například ve Švýcarsku si běženci hledající azyl mohou ze zákona ponechat jen majetek do výše 1000 franků (24 600 Kč), vše ostatní musí odevzdat. Spoluúčast umožňuje i německý azylový zákon.
Zdroj: CNN
Tagy