Na Facebooku začala prezidentská mobilizace na ostrahu hranic armádou

Na Facebooku začala prezidentská mobilizace na ostrahu hranic armádou
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Ilustrační obrázek
03 / 08 / 2015, 11:15

Včerejší rozhovor prezidenta Zemana pro bulvár způsobil na sociálních sítích poprask, záložáci se hlásí do služby.

Prezident vyzval, aby hranice republiky začala střežit armáda. Uvedl, že armáda by mohla nasadit 1500 vojáků k ochraně hranic, což mu sdělil náčelník generálního štábu Josef Bečvář. 

Prezident Miloš Zeman vzkázal uprchlíkům na českém území, že je do ČR nikdo nezval. Uprchlíci podle něj musí respektovat pravidla této země. "Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč," vyzval je v rozhovoru pro server Blesk.cz. "Těmto lidem nejlépe pomůžeme na jejich území," dodal.

Na sociálních sítích se například Igor Salomona vyjádřil, že jako voják v záloze je připraven přerušit dovolenou, podnikání a očekává povolávací rozkaz. Mnoho reakcí na Facebooku včetně Salomona nadává generalitě, že armáda nekoná.

Igor Salomon se hlásí do služby

Problém však je že nasazeni armády na ostrahu hranic musí schválit politici a vláda zatím nic takového neorganizuje. Premiér a ministr vnitra pouze uvedli, že mají připravené krizové scénáře, kde se s nasazením armády počítá. Taková situace ale dle vlády prozatím nenastala a dle svého názoru vlnu imigrantů zvládá.

Psali jsme: Pokus o útěk ze zařízení pro uprchlíky Bělá pod Bezdězem

Ministerstvo vnitra očekává, že v příštím roce přijde do ČR 5000 až 7000 nelegálních migrantů. Letos jich má být kolem 3500. V polovině července vláda schválila otevření záchytných zařízení v Balkové na Plzeňsku a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Rozšířila také kapacity v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem. Do konce roku mají vzniknout nová zařízení, čímž by se vytvořilo dalších 1200 míst.

Zdroj: FB, České noviny

Tagy článku