Na francouzských plážích jsou burkini opět povoleny. Pobouření muslimové uspěli u soudu

Na francouzských plážích jsou burkini opět povoleny. Pobouření muslimové uspěli u soudu
Autor fotografie: Giorgio Montersino, flickr.com, (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Burkini
26 / 08 / 2016, 16:15

Francouzský nejvyšší správní soud dnes pozastavil platnost zákazu nošení burkin na plážích, který zavedly téměř tři desítky pobřežních měst a obcí.

Paříž - Definitivní soudní verdikt o zákazu muslimských plavek zakrývajících celé tělo, který kritizovali obhájci lidských práv a vyvolal neshody mezi vládními činiteli, soud teprve vyřkne, uvedla agentura Reuters.

Na státní radu, která v zemi zastává roli nejvyššího správního soudu, se obrátila pobouřená muslimská obec, která zákaz označila za diskriminační. O zrušení zákazu požádala rovněž Liga pro lidská práva.

Členové rady jim v dnešním verdiktu dali za pravdu, když uvedli, že zákaz "vážně a zjevně nelegálně narušuje základní svobody". Rozhodnutí se vztahuje na jedno z letovisek na francouzské riviéře, město Villeneuve-Loubet. Podle médií by však mělo představovat precedens pro ostatní dotčená města, mezi nimiž je například Cannes.

Podle Reuters jde o dočasný verdikt, který soud vydává v případech, kdy na zvážení všech okolností potřebuje více času.

Zákazy nošení plavek zakrývajících celé tělo se ve Francii začaly objevovat od konce července, od poloviny srpna pak městské úřady za jejich porušování vybírají i pokuty. Krok vesměs zdůvodňují tím, že burkiny příliš zdůrazňují příslušnost k náboženství, což odporuje laickým zásadám republiky a může narušit veřejný pořádek v situaci, kdy se země vzpamatovává z teroristických útoků spáchaných radikálními islamisty.

Foto: Giorgio Montersino, flickr.com, (CC BY-SA 2.0)

Tagy článku