Na jednání sněmovny možná dojde k odvolání Okamury

Na jednání sněmovny možná dojde k odvolání Okamury
Autor: redakce|Popisek: Předseda SPD Okamura
14 / 02 / 2018, 07:00

Okamura je jako pomyslný slon v porcelánu. Po skandálu s jeho výroky o neexistenci koncentračního tábora v Letech a jeho urážlivých slovech o některých menšinách se na světlo dere další skandál. Jedná se opět o podivné finanční operace v rámci jeho hnutí.

Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holokaustu.


Na základě těchto slov požadují některé strany Okamurovo odvolání v pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny. Lidovecký návrh na odvolání podporují Piráti, TOP 09, STAN i velká část poslanců ODS a ČSSD. Poslanecký klub ANO dnes podle Faltýnka nepřijal žádné závazné stanovisko a šéf klubu to neočekává ani před hlasováním. Podle něj ale velká většina poslanců ANO s návrhem na odvolání Okamury nesouhlasí a nebude podporovat ani zařazení tohoto bodu na program nejbližší schůze Sněmovny.


Psali jsme: Okamura zradil voliče? Jedním vrzem podpořil výstavbu mešit a zbavil občany referenda


Nově se na světlo dere kauza nejasného financování spojená s Tomiem Okamurou a jeho předchozím hnutím Úsvit. Pondělní pořad Reportéři ČT připomněl podezřelé smlouvy, podle kterých měl Okamura z hnutí odčerpávat finance od státu za volby. Jednalo se například o smlouvu, kterou podepsal Okamura s Okamurou a fakturoval si necelý milion měsíčně. Jednalo se o PR služby, které vykonával například na štědrý den nebo silvestra.


„Prošetřila mě policie a zjistila, že jsem se neobohatil ani o halíř. Pořad Reportéři ČT už řeší náš právní zástupce,“ řekl v úterý Právu Okamura. Policie v září 2016 podle jeho slov případ odložila s tím, že nejde o podezření z přečinu.


Okamura po tomto skandálu skončil v Úsvitu a založil si novou SPD. Ta se v podzimních volbách probojovala do parlamentu s 10 procenty. Koncem ledna tohoto roku však pole Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí sdělil, že panují otazníky i nad financováním Okamurova SPD. Dva dny před termínem odešlo z účtu hnutí SPD Tomia Okamury téměř 7,4 milionu korun za PR a analýzy. Strana odmítla sdělit, komu peníze putovaly. Po následných dotazech médií Okamura oznámil, že byly peníze poslány zpět.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace