Na koho se při udělování medailí zapomnělo (komentář Lumíra Němce)

Na koho se při udělování medailí zapomnělo (komentář Lumíra Němce)
03 / 11 / 2018, 14:00

Při příležitosti státního svátku 28.10. a stého výročí založení republiky prezident Miloš Zeman udělil státní vyznamenání mnoha lidem. Klíč k jejich výběru zná pouze pan prezident, možná Jiří Ovčáček či kancléř Vratislav Mlynář. Nechci zde rozebírat, kdo a co udělal, že státní vyznamenání dostal. Ale chci upozornit na ty, kteří něco prokazatelně udělali a byť nemohu polemizovat, jestli by to bylo na metál, tak si rozhodně nezaslouží, aby se na ně zapomnělo.

Jedná se o Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase, kteří již téměř dva roky hnijí v tureckém vězení. Byli jedni z mála těch, kteří se rozhodli do boje proti Islámskému státu zapojit osobně. Nebojovali na frontě, ale snažili se o zajištění alespoň nějaké humanitární pomoci kurdským milicím YPG. Tedy těm mužům a ženám, kteří proti Islámskému státu bojovali na zemi a bez nich by  Islámský stát poražen nebyl. Bohužel turecký prezident Erdogan označuje milice YPG za teroristickou organizaci i přesto, že tyto jednotky jsou podporovány USA. Na základě tohoto Erdoganova rozhodnutí, byli Všelichová s Farkasem zatčeni a odsouzeni k více něž šesti letům vězení za podporu terorismu.

psali jsme: MZV: Češi zadržení v Turecku nemířili do Sýrie kvůli terorismu

Tehdejší ministr zahraničí pan Zaorálek se prsil, co pro tyto dva mladé lidi udělá, ale zůstalo pouze u slibů. Ostatně tak jako u většiny prohlášení politiků ČSSD. Všichni se bojí Turka. Na to Erdogan hřeší a dělá si co chce. Dalo by se tedy očekávat, že bojovník proti terorismu Miloš Zeman pozvedne prapor a pro oba mladé lidi něco udělá. Opět ticho. Zřejmě nějaká jednání proběhla, ale určitě ne s patřičnou razancí z české strany. Já samozřejmě chápu, co je na miskách vah. Na jedné straně jsou dva poničené životy mladých lidí a na druhé straně peníze za zpackanou stavbu elektrárny v Turecku, obchodní dohody s Tureckem, Erdoganova ruka na kohoutu s migranty do Evropy. Takže se žádnému politikovi nechce do sporu s Tureckem. Čehož samozřejmě Erdogan mistrně využívá, protože cítí jak slabé protihráče má a může si s nimi dělat co chce.

psali jsme: Dva Češi zatčeni na turecko-syrských hranicích. Po boku Kurdů bojovali proti IS

Každopádně kdyby prezident udělil vyznamenání za boj proti terorismu těmto dvěma mladým lidem, tak Erdogana by z toho asi hlava nebolela, ale byl by to pro něj signál, co si o jeho politice myslíme. A ti dva mladí lidé by alespoň věděli, že na ně Češi nezapomněli. Takto jim pouze zbývá doufat, že to vězení přežijí a že se jednou vrátí.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace