Na kterých případech pracoval ÚOOZ?

Na kterých případech pracoval ÚOOZ?
Popisek: Ilustrační foto
10 / 06 / 2016, 07:45

ÚOOZ zasahoval v roce 2013 na úřadu vlády, řešil i lihovou kauzu.

Praha (ČTK) - Základní údaje o Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jehož ředitel Robert Šlachta i další členové vedení požádali o odchod do civilu kvůli plánovanému sloučení ÚOOZ s dalším útvarem.

Název: Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOOZ SKPV), vznik: 1. ledna 1995

Charakteristika: Výkonné pracoviště Služby kriminální policie a vyšetřování, které se zabývá odhalováním a vyšetřováním organizovaného zločinu. Podílí se na řešení úkolů svěřených do působnosti Policejního prezidia ČR a Ministerstva vnitra ČR.

Působnost: Útvar s devíti odbory má působnost na celém území republiky. Kromě Prahy má expozitury rovněž v Českých Budějovicích, Plzni, Teplicích, Hradci Králové, Ostravě a Brně.

Hlavní úkoly útvaru: Zabývá se násilím páchaným organizovanými skupinami, nelegálním obchodem se zbraněmi a výbušninami, obchodováním s lidmi a nelegální migrací, dále terorismem, extremismem, paděláním a některými závažnými případy krádeží motorových vozidel.

Ředitel: Robert Šlachta (od ledna 2008, kdy nahradil dlouholetého šéfa útvaru Jana Kubiceho)

Výběr zásahů ÚOOZ v posledních letech:

  • V červnu 2013 na sebe útvar upozornil, když zasahoval na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, nyní Nečasové, a údajné politické korupce. Policisté z ÚOOZ tehdy zadrželi devět lidí včetně bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. Celá kauza kolem údajného uplácení této trojice nakonec vyústila v pád vlády a předčasné volby. Trestní stíhání exposlanců ale zamezilo rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého se na jednání trojice vztahovala imunita.
  • ÚOOZ i jeho šéf Šlachta kvůli zásahu čelili kritice, zejména ze strany některých politiků. Výsledkem celé kauzy je sice řada obvinění (mj. kvůli vynášení tajných informací z Bezpečnostní informační služby, možnému zneužití Vojenského zpravodajství nebo krácení daně), zatím ale nepadl jediný pravomocný rozsudek.
  • Letos v květnu vzbudil útvar pozornost, když zasahoval v případu neoprávněného předávání informací z trestních řízení, který se týkal mj. policisty a celníka. Podobné kauzy by přitom měla řešit Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Už loni v říjnu navíc ÚOOZ zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů a v jehož rámci jsou také obviněni dva vysoce postavení policisté. Někteří kritici hovořili v této souvislosti o tom, že útvar překračuje dlouhodobě své kompetence.
  • Loni v říjnu, krátce po zásahu na Olomoucku, obvinila GIBS vysoce postaveného člena ÚOOZ (podle médií šéfa oddělení násilí Luďka Vokála) z korupce a zneužití pravomoci. Podle inspekce Vokál předal lobbistovi Romanu Janouškovi informace o tom, že se nemusí obávat dalšího vyšetřování policie v souvislosti s případem Nagyové, za což podle GIBS dostal automobil Škoda Octavia za půl milionu korun.
  • V květnu 2013 ÚOOZ zajistil na různých místech ČR zhruba milion litrů nezdaněného alkoholu. Líh policisté nalezli v nádržích zabetonovaných pod zemí v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova na Teplicku. Největší kauza svého druhu v dějinách ČR, v níž šlo o daňové úniky za 6,39 miliardy korun, skončila loni v prosinci vynesením rozsudků od čtyř do 13 let. Případem kolem "lihového bosse" Radka Březiny se ale po odvolání odsouzených i žalobce bude ještě zabývat vrchní soud.
  • V minulosti se ÚOOZ zabýval i řadou dalších známých kauz. - V říjnu 2009 a lednu 2010 například zatýkal přívržence krajní pravice. V březnu 2011 a červenci 2012 zasahoval v sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem kvůli manipulaci s evropskými dotacemi, v květnu 2013 se zabýval podezřelými zakázkami v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Na podzim 2012 zakročil proti organizátorům prostituce v nevěstincích v centru Prahy.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace