Na letošní Ample Strike dorazí do Čech možná B-52 i B-1B

Na letošní Ample Strike dorazí do Čech možná B-52 i B-1B
Autor fotografie: Airman magazine|Popisek: Ilustrační foto B-1B
13 / 04 / 2016, 11:30

Mezinárodního cvičení Ample Strike, které bude v ČR probíhat od 30. srpna do 20. září 2016, se zúčastní skoro dvě desítky zahraničních armád aliančních a partnerských zemí.

Poprvé v historii se tohoto cvičení, jehož cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek, budou účastnit i příslušníci aktivní zálohy.

„Vojáci aktivní zálohy jsou předurčeni pro ochranu letiště Náměšť jako důležitý objekt státu,“ prozrazuje podplukovník Pavel Král, zástupce náčelníka štábu základny.

„V rámci letošního plánování zjišťujeme enormní zájem účasti předsunutých leteckých návodčích. Již teď jsme ve fázi, že s dalším navyšováním cvičících na zemi nepočítáme, protože by to vedlo ke snížení kvality na úkor kvantity,“ konstatuje řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer. Zvýšený zájem připisuje kreditu, který si Ample Strike za dobu své existence oprávněné vysloužil.

„Po několika letech se do cvičení opět zapojují polské vzdušné síly s letouny Su-22, nově se zúčastní například Rumunsko s letouny MiG-21. Nově budou podporu pozemních jednotek poskytovat i německé letouny Tornado. Klíčová je účast vzdušných sil Spojených států amerických. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu,“ doplnil plukovník Zdeněk Bauer.

Znak Ample Strike 2016

Účast předběžně potvrdilo 17 zemí (Belgie, Kanada, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Velká Británie, Německo, Chorvatsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Spojené státy americké).

Leteckou podporu budou vojákům poskytovat například české letouny L-159 ALCA a JAS-39 Gripen, vrtulníky Mil Mi-24/35 a Mi-171, účast také přislíbily litevské L-39, německé PC-9, LearJet a Tornado, polské Su-22, maďarské JAS-39, rumunské MiG-21 a IAR-300, slovinské PC-9.

Spojené státy americké prozatím uvažují o možném zapojení vrtulníků AH-64 Apache a letounů B-1 a B-52. V jednání zůstává i možná účast tankeru KC-135R.

Stejně jako v loňském roce je cvičení plně v gesci Armády České republiky, řídícím prvkem je Velitelství Vzdušných sil. Komplexní logistické zabezpečení budou poskytovat téměř všechny složky Armády ČR, koordinaci bude mít na starosti 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Právě schopnost hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám je dalším z hlavních cílů cvičení.

Konkrétní počty letecké techniky a celkové počty účastníků cvičení budou upřesněny na závěrečné plánovací konferenci, která se uskuteční v měsíci červnu.

kpt. Tomáš Maruščák
Oddělení komunikace s veřejností
Generální štáb Armády ČR

Galerie

Tagy článku