Na maďarských hranicích bylo o víkendu zadrženo 400 uprchlíků

Na maďarských hranicích bylo o víkendu zadrženo 400 uprchlíků
Autor: YouTube/screenshot|Popisek: Řecko-makedonská hranice v Idomeni
14 / 03 / 2016, 13:15

AKTUALIZOVÁNO / Běženci se snaží obejít zablokovanou řecko-makedonskou hranici. Odmítají se dobrovolně přemístit do uprchlických táborů v Řecku.

 

Tři uprchlíci - dva muži a žena - se utopili při pokusu překročit řecko-makedonskou hranici přes rozvodněnou řeku Suva, oznámila v pondělí makedonská policie. 

Maďarská policie zachytila o tomto víkendu větší počet uprchlíků - v pátek 112, v sobotu 195 a v neděli 98 migrantů. Od začátku roku bylo denně zachyceno jen kolem 10 uprchlíků a vzrůstající počet souvisí s uzavřením řecko-makedonské hranice, jak běženci hledají nové trasy do západní Evropy. Mezi zadrženými byli Afghánci, Íránci, Pakistánci a severoafričané, několik osob bylo i z Haiti a Srí Lanky. Při loňské migrační krizi bylo maďarskou policií obviněno 2126 osob z trestného činu nedovoleného překročení státní hranice. Zdroj: vs.hu

Mezitím je v Řecku "uvězněno" už 44.532 uprchlíků, a na řeckých ostrovech dalších 9264 osob. V táboře Idomeni je více než 12.000 lidí, kteří stanují na okolních polích. Odmítají se přemístit do uprchlických táborů a raději zůstávají v nevyhovujících podmínkách okolo řecko-makedonského hraničního přechodu. Řecké úřady se snaží uprchlíky přesvědčit, v Idomeni rozdávají letáky v arabštině a jsou připravené i autobusy na jejich převoz do přijímacích center jinde v Řecku.

Situace v uprchlickém táboře Idomeni začíná být vyhrocená

Podle řeckého tisku propukají mezi uprchlíky potyčky kvůli jídlu a dříví na zátop, mnozí spí pod širým nebem. Mnozí z těch, kdo jsou v Idomeni, ale stále doufají, že se hranice otevře. V sobotu se 200 Iráčanů a Syřanů zahájilo protest a všichni včetně dětí zablokovali železniční trať přes hranici s voláním "Otevřete hranici" a "Merkel! Merkel! Merkel!" Zdroj: euronews.com

Letáky budou mezi uprchlíky distribuovány také na ostrovech a v přístavech, aby se lidé k Idomeni vůbec nevydávali. "Řecko vám nabídne ubytování, jídlo a zdravotní péči," stojí na nich v arabštině, paštó a perštině. Tíživá situace je i na řeckých ostrovech, protože pobřežní stráž vydala zákaz přepravy uprchlíků trajekty do přístavu v Pireu. Na Lesbosu za jediný den přibylo 2632 osob, a v současnosti je v táboře umístěno 8281 uprchlíků. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace