Z Marsu se má do 12 let vysílat reality show

Z Marsu se má do 12 let vysílat reality show
Autor fotografie: NASA|Popisek: „Selfie“ Curiosity na Marsu pořízená pomocí robotického ramena vozítka
08 / 07 / 2015, 17:30

Až na Marsu přistanou první lidé, budou si moci sundat ochranné helmy a volně dýchat. Vědci intenzivně pracují na Systému řízení podpory života, který umožní osidlovat planety. Holandská společnost Mars One dokonce plánuje do dvanácti let začít z Marsu vysílat reality show.

Na snímcích z roku 2011 jsou na Marsu vidět mračna či polární led. O rok později vyslalo NASA na povrch této planety vozítko Mars Curiosity Rover, které postupně snímá klimatické a geografické změny. V květnu způsobila poprask fotografie, na které vozítko zachytilo něco, co vypadá jako pyramida. Příznivci konspiračních teorií v tom vidí dílo mimozemských civilizací... Nicméně jisté je, že pro lidi je planeta neobyvatelná, protože její atmosféru tvoří z 95 % uhlík dioxidový a téměř 0 % kyslíku.

To se ale může změnit. Vizi skvěle dýchatelného vzduchu pro lidi ale nebude snadné naplnit, protože vesmír je nevypočitatelný. Nicméně autoři předběžné studie jsou si jisti, že to bude fungovat.

„Pokud bude vůle a prostředky, zažijeme ještě za našich životů, jak lidé objevují a dokonce osidlují ostatní planety,“ říká Grant Anderson, prezident Paragon Space Development Corporation.

Tato společnost navrhuje a vyrábí například systémy pro NASA, které umožňují astronautům dodávat vzduch a hydrataci. Společnost pracuje také na nové kosmické lodi Orion, která umožní lidem letět za oběžnou dráhu Země a možná jednoho dne i tak daleko, jako je Mars.

Reality show z Marsu

Paragon také vytvořil studii pro Mars One – holandskou neziskovou společnost odhodlanou vyslat posádky lidí na Mars a zanechat je zde kolonizovat novou planetu. To by snížilo obrovské náklady celé cesty na polovinu. Sledování kolonistů by podle Mars One mohla být zábava, a proto společnost plánuje, že by svou misi financovala prostřednictvím televizní reality show.

Než se tak stane, musí ale roboti instalovat na Marsu speciální systém - tzv. Systém řízení podpory života (ECLSS). Ten by mohl dobývat vodu z mraků a čistit ji, aby byla pitelná. Z vody by bylo možno získat trochu kyslíku a smíchat ho s dusíkem a argonem z atmosféry Marsu a imitovat vzduch na Zemi. Ale to jsou jen základy ze sítě úkolů, které by musel ECLSS provést na Marsu, na kterém panují nevlídné podmínky včetně mnohem silnější radiace než na zemském povrchu.

Jakmile by vzniklo dýchatelné ovzduší na vzduchotěsných místech, musel by systém umět prostředí zahřívat a naopak ochlazovat kvůli venkovním teplotám, které kolísají mezi mínus 140 a 21 stupni nad nulou. Bylo by nutné také vyrovnávat tlak, který je na Marsu mnohem nižší než na Zemi, filtrovat určité částice ze vzduchu a shromažďovat vlhkost, aby nevznikla rez a materiály nekorodovaly. Vodu, kterou by vytvářel systém ECLSS by jednou bylo možno použít na zavlažování plodin a rostlin, které by do budoucna mohly pomoci vytvořit dýchatelný vzduch.

Pokud by došlo k závažným poruchám, musel by být zajištěn způsob, jak poslat přístroje na opravu na Zem. Systém musí být jednoduchý na opravu, aby ho mohli astronauti snadno opravit s omezenými nástroji, které si s sebou budou moci vzít nebo těmi, které budou moci vytvořit prostřednictvím 3D tiskáren.

Ačkoli autoři projektu promysleli mnohé detaily, všechny zdaleka neobsahuje. Projekt neřeší například elektrifikaci, ochranu před radiací nebo požáry, ale ani „drobnosti“ jako jídlo, osobní hygienu, lékařskou péči, atd. Na tom všem je ještě potřeba zapracovat. Nicméně Mars One plánuje první reality show za 12 let.

"První  mise bez posádky je plánována na rok 2020. Posádky odcestují na svou jednosměrnou cestu na Mars počínaje rokem 2026. Další posádky budou létat na Mars každých 26 měsíců od první expedice...", píše se na oficiálních stránkách Mars One.

Zní to šíleně, ale projekty jako Mars One skutečně pomáhají posouvat pravděpodobnost toho, že na planetě skutečně v dohledné době přistanou lidé.

Vozítko Curiosity zachytilo na svém snímku pyramidu - podívejte se:

Zdroj: CNN

 

Tagy článku