Na Policejní akademii se diskutovalo o problematice měkkých cílů a jejich ochraně

Na Policejní akademii se diskutovalo o problematice měkkých cílů a jejich ochraně
Popisek: Konference ,,Měkké cíle a jejich ochrana"
24 / 11 / 2018, 07:30


Na pražské Policejní akademii se konala dvoudenní konference s názvem Měkké cíle a jejich ochrana. Perspektiva spolupráce veřejného a soukromého sektoru". Středobodem vědecké konference byly měkké cíle a jejich ochrana. Stranou pozornosti však nezůstává ani hojně propíraný zákon o soukromých bezpečnostních činnostech a žádoucí spolupráce veřejného a soukromého sektoru na prevenci před možnými teroristickými útoky.

Setkání se zúčastnili zástupci ministerstva vnitra, policie, řada expertů v oblasti bezpečnosti, zástupci Komory podniků komerční bezpečnosti a profesionálové z oblasti soukromých bezpečnostních služeb. Diskutovalo se hlavně o měkkých cílech a jejich ochraně, ale také aspektech s nimi souvisejícími - nových technologiích či například možném zapojení veřejnosti do prevence proti teroristickým útokům, nebo spolupráce veřejného a soukromého sektoru.

psali jsme: Experti u kulatého stolu: Zákon o SBS ano, ale ne tuto nastavovanou kaši

Martin Vondrášek, který je pověřen výkonem funkce policejního prezidenta, shrnul konkrétní kroky, které policie v rámci protiteroristického za poslední roky učinila. Jedná se především o zřízení tzv. hotlinky, zmínil se o nasazování prvosledových hlídek, pozitivně kvitoval uzavření memoranda se zástupci obcí a krajů. Vondrášek také podotkl, že registruje zájem ze strany provozovatelů měkkých cílů o konzultaci, která by měla vést k většímu zabezpečení konkrétních akcí.

Václav Jahodář z Komory podniků komerční bezpečnosti (KPKB) ve svém vystoupení řekl, že je nutné právě najít východisko mezi státní a soukromou sférou, které mají na prevenci před možnými útoky na měkké cíle úžeji spolupracovat. Jahodář zmínil ožehavý zákon o soukromých bezpečnostních činnostech, který je podle něho průlomovou normou. Nicméně podle jeho názoru trpí neúplná verze zákona, která má jít na vládu v lednu 2016,  nadměrnými regulacemi, což je ke škodě věci.

Bezpečnostní expert David Rožek se soustředil na bližší spolupráci bezpečnostních sborů a provozovatelů měkkých cílů. Tato spolupráce podle něho může přinést řadu benefitů v lepší prevenci proti teroristickým útokům. Především zefektivnění zásahu bezpečnostních složek či oboustranná přímá komunikace. Problém je však v tom, že řada provozovatelů měkkých cílů chová stále nedůvěru ve státní složky, a tak s nimi společný postup za účelem zvýšení bezpečnosti v řadě případů nekonzultuje.

psali jsme: Je nutné přijmout zákon o soukromých bezpečnostních službách, shodli se panelisté na Security summitu

Pro bezpečnostní složky pak spolupráce na druhé straně přináší benefity v podobě znalosti měkkého cíle a jeho specifických charakteristik. Důležitou výhodou spolupráce je rovněž vhodné nastavení koordinačních postupů. Rožek se též zmínil o zákoně o soukromých bezpečnostních činnostech, jehož přijetí je po velmi dlouhé době nutné, a žádají si jej sami i podnikatelé v soukromých bezpečnostních službách.

Na konferenci byly představeny i nové technologie. Z nových technologií, které by mohli snížit riziko napadení, zaujala technologie Panomera od společnosti Dallmeier, kterou představil Jan Bajnar, ajež byla vyzkoušena úspěšně v Kolíně nad Rýnem. Technologie skládá více streamů do jednoho, aby měl operátor ucelený obraz. Je určena hlavně pro monitorování velkých ploch či rozsáhlější oblasti, kdy nabízí špičkovou kvalitu s úplně novou kvalitou rozlišení. Projekt byl spuštěn před třemi lety a trvá dále.

Další technologii, tzv. objemový laserový detekční systém, byl prezentován zástupcem firmy TacticaWare Martinem Vojtkem. Technologie je založena na systému LIDAR, metodě dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Vojtek pak vyjmenoval výhody, která má objemová detekce na rozdíl od obvodové. Objemová detekce má podle Vojtka hlavní přínos v tom, že střeží celý areál, víme tak, kolik je útočníků, kde se přesně pohybují a  přináší další užitečné údaje. Neméně důležitou výhodou je potom fakt, že celý systém je navržen ve 3D.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

-->