Na protivládní demonstraci ve Varšavě protestovalo přes 200 tisíc lidí

Na protivládní demonstraci ve Varšavě protestovalo přes 200 tisíc lidí
Autor fotografie: YouTube/screenshot
08 / 05 / 2016, 12:45

Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) prý ohrožuje postavení Polska v EU.

Varšava ČTK - Přes 200.000 lidí zaplnilo včera centrum Varšavy při demonstraci proti politice konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost (PiS), která podle organizátorů ohrožuje postavení Polska v Evropské unii. Podle varšavské radnice dorazilo až 240.000 lidí, zatímco policie uvádí výrazně méně. Televize TVP hovořila o nejpočetnější demonstraci od pádu komunismu. Protest proběhl bez větších incidentů, informovala polská média.

Akci uspořádala občanská iniciativa Výbor na obranu demokracie (KOD), podle níž kroky kabinetu vytlačují Polsko na okraj Evropy, přestože za minulé liberální vlády patřilo k tahounům evropské integrace. "Jedno slovo musíme stále opakovat: dialog. Našim úkolem je všemi prostředky prosazovat kulturu dialogu," pronesl k demonstrantům předseda KOD Mateusz Kijowski, který použil slova pronesená dříve papežem Františkem.

Reakce politiků na prohru levice a vítězství nacionalistů v Polsku

Oponenti vyčítají PiS vedené Jaroslawem Kaczyńským, že prosazuje bez přihlédnutí k názoru opozice opatření, která oslabují demokratické principy v zemi. Nejhlasitější kritiku vyvolaly změny fungování ústavního soudu a veřejnoprávních médií, na jejichž fungování si vláda posílila vliv.

Účastníci protestu vyrazili na několikakilometrový pochod podél sídel úřadů v centru metropole a podle televizních záběrů zcela zaplnili dvě náměstí a přilehlé ulice.

Mezi lidmi se objevila řada karikatur vůdce PiS, kterého lidé zpodobnili třeba jako loutkoherce vodícího postavy premiérky Beaty Szydlové a prezidenta Andrzeje Dudy. Ti jsou sice nejvyššími ústavními činiteli, předseda strany disponující jen poslaneckým mandátem je však podle názoru velké části veřejnosti ovládá.

Sám Kaczyński, který dnes patrně vůbec poprvé odpovídal na dotazy čtenářů zpravodajských webů, označil demonstraci za výraz frustrace některých skupin lidí nad převahou jeho strany. Vláda podle něho nechce Polsko vzdálit od EU, avšak na některé věci má odlišný názor než jádro unie.

Nedaleko místa opoziční demonstrace se sešli rovněž příznivci vlády. Těch bylo podle policie přibližně pět tisíc a k jejich kontaktu s opozičním pochodem nedošlo.

Tagy článku