Na ruzyňském letišti bude biometrické bezpečnostní zařízení

Na ruzyňském letišti bude biometrické bezpečnostní zařízení
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
20 / 01 / 2015, 05:15

20.1.2015 / Česká vláda včera rozhodla, že na pražském mezinárodním letišti instaluje bezpečnostní systém, který rozpozná obličeje cestujících.
Zdroj: Vláda ČR

Vláda schválila zvýšení dosavadních bezpečnostních opatření na pražském ruzyňském letišti. Na modernizace bezpečnostních opatření uvolní vláda ze státního rozpočtu 154 milionů korun.

Moderní bezpečnostní systém, který bude obsahovat například zařízení na automatické rozpoznávání obličejů cestujících nebo centrum pro sběr výstupů ze všech varovných systémů, by měl být zprovozněn do konce příštího roku. 

O systému rozpoznávání obličejů podle charakteristických rysů se dočtete podrobněji v tištěné verzi SECURITY magazínu, v článku "FACEglobe – biometrický systém s rozpoznáváním obličejů", který dodává společnost EPLcond a.s., www.eplcond.cz.

Obchodní ředitel společnosti EPLcond a.s., Ing. Jan Walter uvedl k systému FACEglobe:

Jednou z nejspolehlivějších a člověkem nejpřívětivěji přijímaných biometrik, je metoda rozpoznávání obličeje využívaná na bezkontaktních čtečkách (terminálech). Tato zařízení pracují na principu určení pozic jednotlivých částí obličeje (zejména polohy očí, nosu, úst).
Identifikační zařízení FACEglobe - terminál sám o sobě nerozhoduje o právu uživatele projít příslušným přístupovým bodem. Umísťuje se do nezabezpečených prostor, neobsahuje žádné osobní údaje, a tak při jeho případném poškození či odcizení nehrozí uživateli systému žádné nepříjemnosti spojené se ztrátou těchto citlivých dat. Hlavní funkcí terminálu je vytvořit kvalitní zdrojová data pro následné porovnání s template (biometrickým vzorem) uloženým v databázi systému. Uvnitř terminálu je integrována kamera, blesk, čtečka karet (čipů apod.) a další prvky pro připojení periferních zařízení.
Připojená řídicí jednotka, která je umístěna v zabezpečeném prostoru (např. chráněná strana dveří), poté provádí algoritmizaci těchto dat, jejich vyhodnocení (porovnání) a rozhoduje o oprávněnosti člověka vstoupit do dané zóny. Mezi silné stránky celého systému lze zařadit zejména jeho rychlost (odbavení uživatele do max. 2s) a díky speciálně řešenému optickému snímání také jeho nezávislost na okolním osvětlení. Další výhodou je možnost volby ze dvou režimů provozu VERIFIKACE (ověření, že identifikátor patří dané osobě, tzv. porovnání 1:1) nebo IDENTIFIKACE (určení totožnosti neznámé osoby porovnáním s template, tzv. porovnání 1:n).

Psali jsme také:

Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti

Žena zemřela po kontrole bezpečnostním skenerem

Letíte do USA? Pozor, zpřísnila se bezpečnostní opatření

Bezpečnostní kontroly pro vstup do USA už na evropském území?

DETEKT - nesledují vás tajné služby?

Drama na palubě amerického letadla

Cesta viru eboly do Evropy? Letecky do Bruselu. Bezpečnostní opatření? Nula.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace