Ruské tanky mohou být za dva dny na Slovensku, Slováci nechtějí do armády

Ruské tanky mohou být za dva dny na Slovensku, Slováci nechtějí do armády
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
12 / 02 / 2015, 18:15

Přes 12 tisíc slovenských mužů nechce jít bojovat, pokud vypukne válka. Přitom ruská pozemní vojska mohou být na slovenských hranicích během dvou dnů. Slováci odmítají na svém území i základny NATO.
Zdroj: pravda.sk, technet.idnes.cz, VIDEO: YouTube

Slovenský deník Pravda dnes zveřejnil článek o rozsáhlém odmítání mimořádné služby v armádě slovenskými muži. Nechtějí držet zbraň a zabíjet lidi. Úřady jsou zahlceny žádostmi o odmítnutí nástupu do mimořádné služby.

Branná povinnost platí i po zrušení povinné základní vojenské služby. Znamená to, že během války nebo válečného stavu se muži, kterým to ukládá zákon, musí podrobit odvodu. Týká se to těch, kteří v roce vyhlášení mimořádné služby dovršili 19 let a mají na Slovensku trvalý pobyt. Z osobních či náboženských důvodů tuto službu mohou odmítnout. Musí to však úřadům oznámit v čase bezpečnosti, ne bezprostředně před vypuknutím války. Příležitost mají každý rok, ale pouze v lednu.

Tato odmítnutí byla reakcí na internetové příspěvky a diskuze, které reagovaly na nedávné vyjádření premiéra Roberta Fica, že Slovensku až na 70 procent hrozí válečný konflikt velkých rozměrů (zdroj: instory.cz), 

Na sedmdesát procent hrozí vojenský konflikt na Ukrajině a nejen tam,“ řekl v úterý slovenský premiér Robert Fico s tím, že má tuto informaci z německých zdrojů. Podle Fica jsme svědky souboje o Ukrajinu, který svádějí Spojené státy a Rusko. Jistě, třeba jde jen o lacinou politickou sebepropagaci, kterou si může chtít Robert Fico zvednout sebevědomí a preference, ale prohlášení slovenského premiéra není jedinou indicií, která naznačuje, že válečný konflikt Evropě opravdu hrozí. 

Podle všeho zvyšuje svou bojovou připravenost i česká armáda, a to už začíná být opravdu velmi zvláštní. Do aktivní služby jsou v posledních měsících povoláváni i vojáci, kteří již aktivní službu opustili. A ani to není všechno. I když nejsou plánována žádná vojenská cvičení, můžeme na našich silnicích sledovat stále větší množství vojenských transportů. 

Slovenské ministerstvo obrany však uvedlo, že od roku 2006 do roku 2014 měli pouze 53 (!) takových případů odmítnutí.

Už v září 2014 se vyjádřilo téměř 75 procent Slováků, že nesouhlasí s vybudováním vojenské základny NATO na Slovensku (zdroj: pravda.sk)

Přinášíme odkaz na velmi zajímavý článek o ruských pozemních silách, který zveřejnil již v březnu 2014 server technet.idnes.cz a ve kterém se mimo jiné uvádí:

Ruské pozemní jednotky dokáží překonat až tisíc kilometrů během 24 hodin. V případě, že by narazily jen na slabý odpor ukrajinských sil, mohou reálně do 48 hodin zaujmout pozice na ukrajinsko - slovenské hranici. Nejen s bojovou technikou, ale i s veškerým týlovým zabezpečením.

Od roku 2012 je ruským ministrem obrany Sergej K. Šojgu a ten se rozhodl připravit Rusko na reálnou a okamžitou válku.Navíc se ruští vojáci naučili při společných cvičeních s vojsky NATO západoevropské vojenské umění a už i řadoví vojáci mají jakési ponětí o účinné taktice blízkého boje. Server technet.idnes.cz dále uvádí:

Rusko podle veřejně dostupných zdrojů na ruskojazyčném internetu především vybudovalo válečnou strukturu velení, kterou podpořilo uvedením do plného provozu zvláštní spojovací soustavy odolné i proti úderu zbraní hromadného ničení....Ruská armáda nejspíše zcela oprávněně předpokládá v případě střetu s vojsky NATO reálné nasazení nukleárních zbraní ke zničení či poškození veškerých ruských vojenských IT systémů působením takzvaného elektromagnetického impulsu. (Výbuchem jaderné nálože ve výšce mnoha desítek kilometrů. Kromě již zmíněného efektu by exploze neměla na povrchu země žádný jiný účinek.)

O účincích elektromagnetického impulzu jsme psali v článku "Otázka není, jestli bude nebo nebude úplný výpadek elektřiny, ale KDY přijde…"

Elektromagnetický puls vzniká při jaderném výbuchu, je velice silný a dlouhé kovové předměty se chovají jako antény, na kterých se indukuje vysoké napětí, pokud puls nedokáží nijak uzemnit. Tato napětí a s tím spojené vysoké proudy jsou schopny zničit nechráněnou elektroniku, například elektrické spotřebiče, které nejsou v kovové, magneticky vodivé, uzemněné krabičce, především zničující je to pro polovodiče a absolutně nejhorší pro FET transistory (zdroj: wikipedia)

Naše zranitelnost proti EMP byla zjištěna při americkém vojenském cvičení v roce 1962, při odpálení jaderné hlavice v Tichém oceánu byl několik hodin narušen rádiový provoz v tisíce kilometrů vzdálených oblastech a došlo k poškození šesti satelitů na oběžné dráze. V současnosti hrozí, že některé státy a teroristické skupiny usilují o výrobu podobných bomb, proti kterým neexistuje ochrana.

EMP puls nemá žádné účinky na biologické organismy, ale je schopen totálně zničit současnou infrastrukturu existenčně závislou na elektrické energii. 



Psali jsme také:

Ukrajina: Padesát tanků z Ruska přejelo naše hranice

Francie posílá do Polska tanky. NATO posiluje vojenské pozice na východě Evropy

Armádní síly Lotyšska a USA společně na cvičení Atlantic Resolve

Nová vlna násilí na východní Ukrajině

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

Rasmussen: Putin by mohl zahájit hybridní útok na Pobaltí

Kompletní přehled bojů na Ukrajině za týden: popis, mapy, videa 

Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použit jaderné zbraně jako první

Rusové testují na Ukrajině své nové zbraně

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace