Autor fotografie: Google|Popisek: Mapa Libanonu
AKTUALIZOVÁNO / Únos pěti českých občanů, které unesli na východě Libanonu zřejmě souvisí s Libyjci, kteří byli zatčení v Česku.
18.7.2015 21:10 / Ti jsou nyní ve vazbě a čekají na vydání do USA. Taxikář, s nímž v Libanonu pohřešovaní Češi cestovali, totiž pochází ze stejné vesnice jako jeden ze zatčených v Česku, Alí Fajád. Fajád je podezřelý ze spolupráce s teroristy. Libanonská zpravodajská služba údajně začala vyjednávat s únosci o jejich podmínkách. Česká strana odmítla spekulace s ohledem na citlivost případu a probíhající akce komentovat. USA Fajáda chtějí vydat společně se dvěma dalšími muži pocházejícími z Pobřeží Slonoviny. Trojice chtěla prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. (Zdroj:zpravy.idnes.cz) FARC je třetí nejbohatší teroristická organizace na světě, psali jsme v článku "Přehled deseti nejbohatších teroristických skupin. Osm z nich je islámských"
FARC - Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia), je podzemní marxistická a antiimperialistická skupina, která působí v jihoamerické Kolumbii už více než 50 let. Hlavní zdroje financování: výroba a obchod s drogami, únosy a výkupné, těžba nerostných surovin (hlavně zlato), poplatky a daně. Cíl: odstranění kapitalistického režimu a zřízení marxisticko-socialistického státu.
Ministerstvo zahraničí už zná totožnost unesených Čechů. „V tuto chvíli probíhá kontaktování jejich příbuzných v České republice,“ řekla Lagronová serveru iDnes.cz
18.7.2015 13:00 / Pět českých občanů zmizelo na východě Libanonu u syrských hranic. Češi ve věku 25 až 47 let byli možná uneseni.
Informaci zveřejnila libanonská tisková agentura. U města Kefraya v západní části libanonského údolí Bikáa bylo nalezeno opuštěné vozidlo místní taxislužby, ve kterém bylo nalezeno pět českých pasů, cennosti a kreditní karty, které zřejmě patřily Čechům. Zmizení svého syna - taxikáře, oznámil jeho otec Saeb Muni, když se v noci nevrátil domů.
Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ČTK řekla, že ministerstvo dostalo tyto informace od místních bezpečnostních složek. Český zastupitelský úřad v Libanonu incident podle mluvčí prověřuje. Totožnost lidí uvedených v pasech ministerstvo zatím nezná, ani neví, jestli jsou pasy pravé. V 16:00 hodin situaci projedná vytvořený krizový štáb, doplnila mluvčí. Podle policie Češi v posledních několika měsících navštívili Libanon dvakrát. Poprvé to bylo 15. května, zemi pak opustili 1. července. O týden později přijeli do Libanonu znovu. (Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)
Česká republika před cestami do Libanonu varuje od října loňského roku, a to z důvodu zvýšeného bezpečnostního rizika. Mimo jiné zmiňuje severní část údolí Bikáa a oblasti bezprostředně přiléhající k hranicím se Sýrií. Pokud někdo bude chtít do Libanonu vycestovat, měl by se zaregistrovat do systému DROZD. Z pětice pohřešovaných nebyl v tomto systému nikdo přihlášen. (Zdroj:zpravy.idnes.cz)