Na syrskou základnu podle Moskvy útočil Izrael; údajně 14 mrtvých

Na syrskou základnu podle Moskvy útočil Izrael; údajně 14 mrtvých
09 / 04 / 2018, 10:45

Při nočním raketovém útoku na vojenskou leteckou základnu v syrské provincii Homs zemřelo 14 lidí, mezi nimi Íránci. Uvedla to dnes exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax oznámilo, že úder podnikl Izrael. Mluvčí izraelské armády podle agentury AP ale nechtěl prohlášení Moskvy zatím komentovat. Syrská státní televize předtím z útoku obvinila Spojené státy, což Pentagon odmítl.

Syrská televize uvedla, že brzy po půlnoci místního času byly v blízkosti letiště slyšet silné výbuchy.

 

Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že úder uskutečnila dvě izraelská letadla, která startovala z Libanonu. Na syrskou základnu podle Moskvy vystřelila osm raket, z toho pět zneškodnila syrská protivzdušná obrana. Izraelské stíhačky F-15 při akci nenarušily syrský vzdušný prostor, uvedla ruská armáda. Rusko je v syrské válce spojencem Damašku.

Ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán uvedl, že mezi mrtvými jsou převážně Íránci nebo členové skupin podporovaných Teheránem. SOHR sleduje situaci v Sýrii z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Syrská státní média předtím uvedla, že za útokem zřejmě stojí Spojené státy, což Pentagon odmítl. "V tuto chvíli v Sýrii žádné letecké údery neprovádíme," uvedlo podle agentury Reuters v prohlášení americké ministerstvo obrany. "Nicméně situaci nadále pečlivě sledujeme a podporujeme současné diplomatické úsilí pohnat k odpovědnosti ty osoby, které mají v Sýrii na svědomí použití chemických zbraní," sdělil Pentagon.

Americký prezident Donald Trump v neděli v souvislosti s předpokládaným chemickým útokem v Sýrii označil syrského prezidenta Bašára Asada za "zvíře". Podle šéfa Bílého domu musí Asad zaplatit za sobotní útok na syrské město Dúmá, při kterém byly podle dostupných zpráv použity chemické zbraně a zahynuly desítky lidí.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace