Na tahu Zeman: Podvýbor schválil nominaci generála Kuttelwaschera na Řád Bílého lva

Na tahu Zeman: Podvýbor schválil nominaci generála Kuttelwaschera na Řád Bílého lva
Popisek: Řád Bílého lva
06 / 05 / 2016, 13:30

Nominace brigádního generála Karla Kuttelwaschera prošla ve čtvrtek sněmovním Podvýborem pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Osvojitelem návrhu byla poslankyně Jana Fischerová.

Brigádní generál Karel Miloslav Kuttelwascher, zvaný „Kut“, byl legendární český stíhač – letecké eso britského královského letectva během druhé světové války. Kuttelwascher byl navržen in memoriam na nejvyšší ocenění České republiky – Řád Bílého lva.

Kuttelwascher byl nejúspěšnějším českým pilotem RAF a jediným československým dvojnásobným držitelem britského Záslužného leteckého kříže (DFC and Bar). Po odchodu z aktivní bojové činnosti, byl v létě 1943 poslán do USA provádět nábor pro RAF mezi české krajany. Během tohoto období také spolupracoval s americkou armádou na vylepšování noční stíhací taktiky v Tichomoří. Za svého působení v USA byl i zvěčněn jako hlavní hrdina komiksu „Czech Night Hawk“.

Návrh nyní bude předán prezidentu republiky Miloši Zemanovi ke zvážení. Zeman však návrhy Sněmovny vyslyšel v minulosti jen zřídkakdy, pročež se mimochodem Sněmovna rozhodla od příštího roku založit vlastní ocenění - medaili Poslanecké sněmovny. Vzhledem k mimořádným zásluhám pro vlast se však dá předpokládat, že prezident v případě válečného hrdiny udělá výjimku.

Řád Bílého lva  je v současné době nejvyšší státní vyznamenání České republiky. Řád Bílého lva byl původně udělován osobám, které se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Československo, a to od roku 1922. V letech 1922 – 1990 se tento řád oficiálně nazýval „Československý řád Bílého lva".V současné podobě, jejímž výtvarným autorem je Michal Vitanovský, je udělován v České republice od roku 1994.

Je rozdělen na občanskou a vojenskou skupinu. Občanská varianta má zkřížené palmové ratolesti a vojenská zkřížené meče. Dále se dělí do pěti tříd. První dvě doplňuje osmicípá stříbrná paprsková hvězdice. Má tvar červené pěticípé hvězdy se stříbrným dvouocasým lvem uprostřed. Na zadní straně vyznamenání je státní znak České republiky a heslo „Pravda vítězí“. S řádovým řetězem se vyznamenání uděluje pouze hlavám států. Českým státním občanům se řád neuděluje, ale propůjčuje. Zdroj: wikipedia

 

Tagy článku