Na texaských univerzitách bylo povoleno nošení střelných zbraní. Obrana před útoky šílených střelců

Na texaských univerzitách bylo povoleno nošení střelných zbraní. Obrana před útoky šílených střelců
02 / 08 / 2016, 07:30

Osoby starší jednadvaceti let mohou na základě nového zákona amerického státu Texas nosit na území univerzitních kampusů střelné zbraně.

Austin (USA) - Podle příznivců norma pomůže zabránit útokům střelců na vysoké školy, podle odpůrců se ale texaské vzdělávací instituce staly vstupem zákona v platnost méně bezpečnými, informovala agentura Reuters.

"Ozbrojen a nebezpečný"- v Texasu sílí protimuslimské nálady

Legálně držené zbraně budou moci lidé starší 21 let nosit na univerzitách pouze v případě, že nebudou na první pohled viditelné. Pokud je schovají například pod oděv, budou s nimi nově moci například i do učeben.

Nový zákon vstoupil v platnost v pondělí, tedy v den, kdy si Texas připomněl 50. výročí střelby na univerzitě v Austinu, při kterém 25letý Charles Whitman zabil 16 lidí.

Interpol: dovolit občanům nosit na veřejnosti zbraně je nejefektivnější prevence teroristických útoků

Podle zastánců nové normy si střelci jako cíl svých útoku vybírají často univerzity či kina právě proto, že na těchto místech nečekají odpor ozbrojených osob. Nová možnost nošení zbraní tak podle nich učiní z univerzit bezpečnější místa.

Proti zákonu vystoupila řada univerzitních profesorů, podle kterých vytvoří kombinace mládí, střelných zbraní a často nevázaného života studentů z vysokých škol naopak místa nebezpečná. Studenti se zbraněmi by mohli na akademické půdě vyvolat podle profesorů navíc atmosféru strachu, v níž se budou někteří bát vyjádřit svůj názor.

Trump lituje, že nikdo v Orlandu neměl pistoli, aby střelce zabil

Soukromé vysoké školy dostaly v novém zákoně výjimku. Většina z nich ji podle agentury Reuters využila a nošení zbraní na svých kampusech nepovolila.

Nošení zbraní ukrytých pod oděvem či jinak skrytých umožňuje na území vysokoškolských zařízení celkem osm států americké unie. (Zdroj: ČTK)

S ozbrojením občanů ČR souhlasí prezident Miloš Zeman: "Lidé se zbrojním průkazem si budou muset zvyknout na to, že zbraň nebudou mít jako suvenýr doma ve skříni, ale že v případě, kdy to bude nutné, ji budou muset použít. Dřív jsem byl proti držení příliš velkého počtu zbraní, po těch útocích si to už nemyslím," uvedl v souvislosti s událostmi, které se v minulých týdnech staly v Německu a Francii.

Tagy článku