Na Ukrajině údajně působí "česko-slovenská" soukromá vojenská jednotka

Na Ukrajině údajně působí &quote;česko-slovenská&quote; soukromá vojenská jednotka
Autor fotografie: Facebook/International Brigade 15 |Popisek: International Brigade 15 - Slovak page
09 / 06 / 2015, 12:45

Na východní Ukrajině je prý několik desítek Čechů a Slováků, kteří bojují v soukromé armádě.

S informací přišel slovenský server Aktualne.sk a zveřejnil i reakci slovenského ministerstva zahraničních věcí:

"Přestože nemůžeme potvrdit informace o zapojení občanů Slovenské republiky do konfliktu na Ukrajině jako dobrovolníků separatistických ozbrojených složek, případně jiných ozbrojených jednotek, v žádném případě takové jednání neschvalujem," reagoval ředitel tiskového odboru ministerstva, Peter Susko, a dodal: "Takoví dobrodruzi jednají na vlastní pěst, aktivně přispívají k další destabilizaci situace, k podkopávání snahy o diplomatické vyřešení sporu, a tím poškozují zahraničněpolitické zájmy SR."

Aktualne.sk (autor Ján Petrovič) zveřejnil rozhovor s jedním z vojáků, jehož identita zůstala utajena. Ten uvedl, že s proruskými povstalci údajně bojují i čtyři Češi a čtyři Slováci. Vojáci dostávají i plat, v přepočtu si vydělají asi 9200 korun. K dispozici mají kasárna, kde je voda, topení a normální postele.

Na otázku, proč založili vlastní jednotku,  která je součástí takzvané Mezinárodní brigády 15. armády Doněcké lidové republiky, odpověděl: 

"Jednotku zakládáme proto, abychom mohli odchytávat lidi, kteří se sem ze Slovenska a České republiky rozhodli přijít. Chceme určitým způsobem navázat na tradici československého legií. Evropskou unii vnímáme jako diktaturu a NATO jako agresivní pakt. Toto je naše forma, jak proti nim bojovat. V armádě Doněcké lidové republiky (DNR) a Luhanské lidové republiky LNR působí mnoho Čechů i Slováků, ale ti jsou již vázáni ve vlastních jednotkách. A opustit lidí, se kterými si projdete peklo, je těžké."

I přes výše uvedené se doposud oficiálně nepodařilo potvrdit, že by na východní Ukrajině působila jakákoliv "soukromá armáda", ačkoliv se o této možnosti neustále spekuluje. Více se dočtete v našem článku "Působnost privátních bezpečnostních firem na Ukrajině – „záhada“ rusko-ukrajinského konfliktu".

V souvislosti se zjištěním Aktualne.sk se k informaci vyjádřila i slovenská informační služba (SIS):

Tajná služba potvrdila, že v souvislosti s ozbrojenými konflikty ve více rizikových regionech (včetně východních oblastí Ukrajiny) disponuje informacemi o několika lidech, kteří tam v posledním roce ze Slovenska odešli. Existuje u nich podezření, že se mohli zapojit do radikálních projevů v těchto oblastech. "Ke konkrétním případem se však z pochopitelných důvodů nemůžeme vyjadřovat, jelikož bychom takto mohli porušit platný zákon v oblasti utajovaných skutečností a zároveň ohrozit zpravodajských důstojníků tak ohrozit výsledky spolupráce s partnerskými zpravodajskými službami," uvedl mluvčí Slovenské informační služby Branislav Zvara.(Zdroj: Aktualne.sk)

Ukrajinský poslanec a vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš už v dubnu předložil k posouzení Nejvyšší radě Ukrajiny návrh zákona o soukromých vojenských společnostech. Byl by rád, kdyby na Ukrajině mohly působit "soukromé armády" jako legendární Blackwater.

Pokud vás zajímá, jak získat práci v soukromé "armádě", přečtěte si náš článek "POVOLÁNÍ: SECURITY KONTRAKTOR". Měli jsme totiž výjimečnou příležitost vyzpovídat jednoho z českých kontraktorů před jeho odjezdem na misi na Středním východě. 

Zdroj: aktualne.sk, zahranicni.eurozpravy.cz, Facebook

Tagy článku