Na východní Ukrajině čekají civilisté i vojáci na další tah Moskvy

Na východní Ukrajině čekají civilisté i vojáci na další tah Moskvy
Autor fotografie: OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine, CC BY 2.0|Popisek: Ukrajinské houfnice 2S3 Akacija
01 / 02 / 2022, 11:00

Na východní Ukrajině, kde od roku 2014 probíhaly boje s proruskými separatisty, čekají tamní civilisté a vojáci v nejistotě, jestli Moskva nakonec provede invazi.

Také oblast východní Ukrajiny s napětím očekává další kroky Ruska, jestli nakonec provede invazi, která se bude týkat i tohoto regionu. Boje na východní Ukrajině si vyžádaly nejméně 13 000 mrtvých, nyní je region v ještě větší nejistotě, protože může dojít k ještě většímu konfliktu - již zmiňované potenciální vojenské invazi, kterou by jistě přivítali tamní proruští separatisté, podporovaní Moskvou.

Na východě je poměr k tomu, zda Rusové opravdu vtrhnou na území Ukrajiny, rozdělený. Někteří věří, že se tak stane, jiní si to nepřipouštějí nebo připustit ani nechtějí.

Příslušníci milice a vojáci na východní Ukrajině tak nyní s nejistotou sledují, co se bude dít dál. To se týká i 26leté ukrajinské vojačky Marie, která tvoří součást 56. pěší brigády, a jejímž každodenním společníkem je kalašnikov. Ta vysvětluje, že je pro případnou válku připravená, stejně jako její kolegové, byť si nepřipouští, že by k ní mohlo nakonec dojít. Podle ní je ale bojová morálka Ukrajinců vysoká.

K těm, kteří nevěří, že Rusové provedou invazi, patří i nejmenovaná sociální pracovnice. ,,Nevěřím, že Rusové přijdou. Věřím svým očím a uším. Je to nyní zde klidnější, než tomu bylo před měsícem. Je to pouze informační válka," uvedla žena.

Zneklidněna je však rozhodně 64letá Ludmilla, která když slyší venku hluk či rány, okamžitě zbystří a strachem jí ,,poskočí" srdce. Koneckonců ví, o čem mluví. Vesnice, v níž žije, byla v listopadu zle poničena ostřelovaním proruských separatistů. Ludmilla si se slzami v očích stýská, jak dlouho ještě bude konflikt na východní Ukrajině, který se může překlopit v ještě větší v případě ruské invaze, trvat.

Pokud by bylo něco, co by chtěla říct ruskému prezidentovi Putinovi, vzkázala by mu, aby se snažil dosáhnout míru a dohody se svými západními protějšky. ,,Jste dospělí, vzdělaní lidé. Dosáhněte míru, aby mohli lidé žít svobodně, bez slz a utrpení," zoufá si žena.

Jaké kroky přijme Moskva v následujících týdnech, je však stále nejisté. Na rusko-ukrajinských hranicích je shromážděno přes 100 000 ruských vojáků, americký prezident Joe Biden má vpád na Ukrajinu za prakticky jistý, Moskva však vojenský útok vůči Ukrajině nadále odmítá.

Zdroj: BBC

Tagy článku