Boje na Ukrajině si vyžádaly už 6400 mrtvých

Boje na Ukrajině si vyžádaly už 6400 mrtvých
01 / 06 / 2015, 19:45

1.6.2015/Úřad vysokého komisaře pro lidská práva OSN oznámil, že více než rok trvající konflikt na východní Ukrajině si vyžádal již 6417 obětí. Dalších téměř 16 tisíc lidí bylo zraněno.

Nejméně 6417 mrtvých a 15962 zraněných je bilance ukrajinská krize za období mezi dubnem loňského roku a uplynulou sobotou. Počet mrtvých a zraněných přitom dramaticky vzrostl za poslední měsíc - ještě v dubnu se hovořilo o 6116 mrtvých a 15474 zraněných.

Na východní Ukrajině platí od února příměří a od té doby skutečně došlo k poklesu obětí. Střelba se ale v posledních týdnech přiostřila. Komisař OSN pro lidská práva Zeid Raad al-Hussein uvedl, že „alarmující jsou zprávy o hromadných popravách ozbrojenými skupinami“. Dodal, že navíc dochází na obou stranách k mučení a špatnému zacházení se zajatci.

Rusko odmítá svůj díl zodpovědnosti za současnou občanskou válku na Ukrajině a popírá, že by dodávalo separatistům zbraně a vojáky. Ukrajinský prezident Petro Porošenko přitom otevřeně hovoří o tom, že jeho země je ve válce s Ruskem a další ruskou ofenzívu očekává v létě. O ruských vojácích se hovoří jako o "armádě duchů" - odcházejí na Ukrajinu a jsou pohřbíváni v tajnosti. Ani jejich vlastní rodiče nevědí, proč a jak jejich děti zemřely.

Tagy článku