Na Železnobrodsku se cvičili odstřelovači

Na Železnobrodsku se cvičili odstřelovači
Autor fotografie: Petr Blahuš
16 / 10 / 2017, 14:00

Unikátní střelecký kurz skončil včera v Jizerských horách. Pod tréninkem bývalých špičkových policejních sniperů se zde školila pětice zájemců o výcvik nebo práci odstřelovače. Redakce SECURITY magazínu byla u toho.

„Češi jsou v průměru velmi dobří střelci, a to jak z krátkých, tak dlouhých zbraní,“ řekl redakci Martin Sobotka z firmy CZ Protect, která na kurz pořádaný společností Thor Tactical, vedenou bývalými příslušníky speciální zásahové jednotky Vojenské policie SOG, dodala speciální zbraně a munici. Podle něho se ale takových kurzů, jako byl tento pro odstřelovače, na rozdíl od taktických kurzů a techniky střelby z pistolí nás příliš mnoho nepořádá. „Tyto kurzy jsou pro zájemce, kteří jsou svobodní nejen po finanční, ale také časové stránce. Výcvik odstřelovače je v obou směrech velmi náročný,“ uvedl Sobotka, který krom výcviku pro zájemce z civilního sektoru sám pořádá a připravuje celou řadu taktických a střeleckých kurzů pro městské a obecní policie, ale také ozbrojené sbory a další složky státu.

Odstřelovací kurzS jeho názorem na náročnost odstřelovačského výcviku souhlasí i další z instruktorů skončeného kurzu Thor Tactical, bývalý dlouholetý policejní sniper a instruktor odstřelovačů R.C. Své jméno nechtěl sdělit pro veřejnost s ohledem na fakt, že patří stále mezi utajované osoby, redakce SECURITY magazínu ale jeho totožnost zná. „Kvalitní střelec se nerodí, ale vyrůstá po dlouhé a náročné přípravě. Stát se kvalitním odstřelovačem, to je otázka ne několika měsíců, ale let, a obnáší to stovky hodin pobytu na střelnici, tréninku na sucho, počítání, měření a výcviku i v dalších odstřelovačských dovednostech, jako je maskování nebo zdravověda,“ sdělil R.C.

To se ale může brzy změnit. „S rušením vojenských výcvikových prostorů, přicházejí policejní a armádní snipeři o možnost tréninku ať už střeleckého, nebo střelecko - taktického,“ okomentoval současný trend rušení výcvikových prostor expolicejní instruktor R.C. Krizová situace panuje hlavně pro střelbu velkými rážemi nebo na delší vzdálenosti.

Účastníci se v teoretické části seznámili se základy balistiky pro odstřelovače, zvládnutí specifik střelby na dlouhé vzdálenosti, vypočítání oprav nebo konstrukci zaměřovacích puškohledů. V praktické části si vyzkoušeli z různých zbraní střelby z více poloh a míst, spolupráci v týmové dvojici odstřelovač a pozorovatel. Stejně různorodý jako program byl také sociální průřez účastníků kurzu, který plně odpovídal Sobotkovým postřehům. Vedle sebe se tu totiž např. sešli lékař pracující v Německu, čtyřnásobný otec a majitel IT a realitní firmy, ukrajinský expert na IT nebo trenéři a závodníci školy bojových umění z Plzně. Náplň kurzu byla bohužel ovlivněna improvizací po zrušení domluvené střelnice pro střelbu na 300 a více metrů, ale jak konstatoval R.C. „…podmínky ale byly aspoň více se blížící těm reálným.“

 

Tagy článku