Nacionalista Dugin: Jsme armáda ruských osvoboditelů, zachránců a léčitelů

Nacionalista Dugin: Jsme armáda ruských osvoboditelů, zachránců a léčitelů
24 / 02 / 2015, 14:00

Opravdu pozoruhodná slova ruského nacionalisty, bolševika a „politologa“ Alexandra Dugina pro agenturu Novorossija.

Slova tohoto člověka, by si měli pořádně přečíst Merkelová, i francouzský prezident.
Alexandr Dugin prohlásil totiž toto.

„Na oslavy je brzy. Debalcevo není Kyjev, není to dokonce ani město Melitopol, které potřebujeme pro železniční spojení s naší posvátnou krymskou půdou. Není to ani Mariupol, který ale, doufám, přijde brzy na řadu. Nepřipusťme ale žádnou mstu a zlomyslnost, ani vůči nejhroznějšímu nepříteli. Jsme armáda ruských osvoboditelů, zachránců a léčitelů, nejsme kolonizátoři ani zločinci.“

Vyslal tak jasné varování, že dobytím Debalceva, na něž vyjednal Putin separatistům tři dny k dobru, to rozhodně nekončí.

Podle Dugina je tu „nový ruský člověk se samopalem“, Ukrajina a Evropa se má na co těšit.

Co je Dugin zač?

Alexandr Geljevič Dugin (7. ledna 1962 Moskva) je ruský publicista, politolog, sociolog, filosof, profesor Lomonosovy univerzity v Moskvě a ideolog tzv. eurasijského hnutí.

Dugin stál společně s Eduardem Limonovem a Jegorem Letovem u zrodu Nacionálně-bolševické strany Ruska (1993); po neshodách s Limonovem z ní však odešel, maje blíže k pravicovější a nacionalističtější Nacionálně-bolševické frontě. Roku 2003 se stal zakladatelem a čelným představitelem Eurasijského svazu mládeže.

Duginova ideologie je obtížně popsatelná a postupně se mění. Je založena na ideji konzervativní revoluce, ruském nacionalismu, militarismu, tradicionalismu (mj. podpoře Ruské pravoslavné církve), antiliberalismu, antiamerikanismu ve smíšení s marxismem a s vlivy mnoha dalších směrů. Často je označována za fašistickou.

Dugin usiluje o znovupřipojení někdejších zemí SSSR k Rusku (při zachování ruské hegemonie).

Zdroj: Novinky.cz, Wikipedie

Tagy článku