Nacistická tlumočnice Herta Kašparová (†23) nechala zabít 33 lidí, některé z nich popravila osobně výstřelem přímo do srdce. Prý se jí smáli, že kulhala

Nacistická tlumočnice Herta Kašparová (†23) nechala zabít 33 lidí, některé z nich popravila osobně výstřelem přímo do srdce. Prý se jí smáli, že kulhala
Popisek: Herta Kašparová
22 / 04 / 2018, 18:00

Nacistická tlumočnice Herta Kašparová z Třešti u Jihlavy poslala v posledních dnech války na smrt 33 lidí, většinou spolužáků, protože se jí posmívali kvůli její tělesné vadě. Od narození měla „obrácenou nohu“, což jí doktoři srovnali, ale kulhala dál. Její následná poprava oběšením byla poslední veřejnou popravou v Čechách.

Herta pracovala v městě Třešti na Jihlavsku jako tlumočnice pro místní pobočku gestapa. Dne 7. května 1945 už bylo jasné, že válka skončila. „Město však po odjezdu Rudé armády dočasně znovu ovládli Němci,“ vyprávějí pamětníci. Do rukou mladé Herty se tak snesla moc, o které se jí ani nesnilo. Moc nad životem a smrtí.

psali jsme: Útěk z Alcatrazu: Papírové hlavy, pila, labyrint šachet a člun z pláštěnek. Zde nezbývá než smeknout. Vánoční pohlednice matce uprchlíků

Němci samozřejmě věděli, že je otázkou hodin, kdy se budou muset dát na útěk. Byli tu však zadržení Češi, tedy ti, kteří se vzepřeli nacistům z Německa. Tlumočnice a sekretářka Herta dostala od Němců právo rozhodnout o životě a smrti mnoha z nich. Procházela mezi zadrženými lidmi a prstem ukazovala na ty, kteří pak byli zastřeleni. Museli si vyhrnout košili, kati mířili přímo na srdce. V tu dobu její nadřízení už dávno ,,vzali roha", většinou utekli do Rakouska.

poprava Herty Kašparové

Poprava Herty Kašparové

Ten den v Třešti zemřelo 33 lidí. Některé z nich zastřelila Herta Kašparová osobně. Vybírala si ty, kteří se jí posmívali kvůli kulhání, nebo ty, kteří údajně poškodili její rodinu. Vzala si zbraň, namířila jim na srdce a vystřelila. Oběti pohřbené v jámě v rohu dvora, kde zemřeli.

psali jsme: Šílená řidička Olga Hepnarová: Najela nákladním autem na zastávku u kostela svatého Antonína a zabila osm lidí

Po popravách utekla do Rakouska. Byla zatčena v rakouském Gmündu necelý rok poté dne 2. února 1946. Za zločiny proti lidskosti padl rozsudek smrti oběšením. Byl vykonán dne 13. září 1946, tedy více než rok po vraždách, které nařídila, nebo sama spáchala.

Poprava Kašparové byla poslední veřejnou popravou v Česku. Na popravu se prodávaly vstupenky, události přihlíželi i školáci, což později kritizoval tisk. Mnoho místních má doma ještě pohlednice, které k té příležitosti vznikly. 

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace