Nacistický „zlatý vlak“: Polsko přivolá na pomoc armádu

Nacistický „zlatý vlak“: Polsko přivolá na pomoc armádu
Autor fotografie: "Pancierovy vlak-Zvolen" by Martin Hlauka (Pescan). Licensed under Attribution via Commons|Popisek: Ilustrační foto pancéřového vlaku
02 / 09 / 2015, 14:15

Polský ministr obrany pošle technické vybavení do Slezska, aby zjistil, zda vlak skutečně existuje.

Polsko nasadí pro hledání údajného nacistického vlaku se zlatem i armádu a její techniku. Údajný vlak vzbuzuje fascinaci celého světa poté, co dva anonymní hledači pokladů z Německa a Polska tvrdí, že znají umístění vlaku.

"Ministr obrany rozhodl poslat technické vybavení pro vyhledávání do oblasti s cílem určit, zda vlak skutečně existuje," řekl mluvčí ministerstva obrany Jacek Sonta v úterý. "Armáda jedná na žádost guvernéra regionu."

V pondělí řekl Tomasz Smolarz, guvernér jihozápadní oblasti Dolního Slezska, že je "nemožné potvrdit, že takovýto nález skutečně existuje v uvedené oblasti na základě dokumentů, které byly předloženy".

Tato informace přichází jen několik dní poté, co vysoce postavený úředník ministerstva kultury v pátek řekl, že si je na více než 99% jist, že obrněný železniční vůz byl nalezen díky obrazům z radaru. Smolarz řekl, že žádné takové obrazy nebyly předloženy orgánům.

Psali jsme: Pancéřový vlak se zlatem na 99 % existuje

V pondělí policie zablokovala předpokládané místo výskytu vlaku podél úseku aktivní železniční tratě, aby se zabránilo nehodám zvědavců.

Zlato ještě není nalezeno, ale už se začínají hlásit ti, kteří mají pocit, že by případný nález měl být rozdělen - Světový židovský kongres a Rusko jsou mezi prvními.

V rozhovoru pro Sputnik řekl právník Michail Joffe: „Zástupci Ruska by se měli nepochybně podílet na určování hodnoty položek, pokud bude vlak nalezen. V tomto případě, je Polsko povinno zapojit mezinárodní odborníky, aby objasnili, co je v nákladu. V případě, že náklad byl odebrán na území SSSR, musí být v souladu s mezinárodním právem předán ruské straně.“

S tím samozřejmě Polsko nesouhlasí a má za to, že případný nález patří Polsku.

Zdroj: The Guardian, The Independent

Tagy článku