Nad bezpečností Pražského hradu bude bdít nový šéf - přítel Dalíka a Topolánka

Nad bezpečností Pražského hradu bude bdít nový šéf -  přítel Dalíka a Topolánka
21 / 10 / 2015, 14:15

Po aféře s prezidentskou standartou došlo k personálním změnám - Bezpečnostní odbor Pražského hradu povede Jan Novák, jeho předchůdce Jan Fulík skončil kvůli recesistické akci skupiny Ztohoven.

Před měsícem pronikli v přestrojení za kominíky členové skupiny Ztohoven na střechu Pražského hradu a vyměnili vlajku českého prezidenta za rudé trenýrky. Po tomto zásadním bezpečnostním selhání skončily ve svých funkcích již tři odpovědné osoby, minulý týden to byl i ředitel Bezpečnostího odboru, Jan Fulík.

„V souvislosti se změnou organizačního řádu Kanceláře prezidenta republiky byl Odbor bezpečnostní zařazen do Sekce administrativní a řízením Odboru bezpečnostního byl pověřen ředitel Sekce administrativní pan Jan Novák,“ uvedl mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Na otázku Parlamentních listů, které o personální výměně informovaly jako první, zda to znamená, že nikoho dalšího už Hrad hledat nebude, reagoval Ovčáček takto: „Zvolili jsme pro tuto chvíli toto řešení, které umožňuje v budoucnu, pokud bude třeba, zvolit i jinou variantu.“

Politolog Jan Novák je v prezidentské kanceláři od dubna letošního roku, zkušenosti z politiky a státní správy má ale rozsáhlé. Dvanáct let za Václava Havla i Václava Klause pracoval právě na Pražském hradě, v letech 2006 až 2010 vedl Úřad vlády, po té působil jako náměstek Národního bezpečnostního úřadu. Vedl také prezidentskou kampaň Janu Fischerovi.

V médiích se o něm ale psalo především v souvislosti s jeho blízkým vztahem k bývalému premiérovi Mirkovi Topolánkovi a lobbistovi Markovi Dalíkovi. Novák a Dalík byli spolužáci a v roce 1995 spolu pracovali v kanceláři prezidenta republiky. V březnu 2006 si Novák prý koupil ve Špindlerově Mlýně luxusní apartmán v blízkosti Dalíkova apartmánu. Vedoucím Úřadu vlády a koordinátorem pro  zpravodajské služby Nováka jmenoval v červnu 2006 právě Topolánek.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace