Nad Kolínem se nese řev "Allahu Akbar!"

Nad Kolínem se nese řev &quote;Allahu Akbar!&quote;
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
31 / 07 / 2016, 17:15

Zhruba 40 tisíc lidí se nakonec zúčastnilo nedělního shromáždění v Kolíně nad Rýnem, aby vyjádřili podporu tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Na akci, kterou zorganizovala Unie evropsko-tureckých demokratů (UETD) blízká Erdoganově AKP, dohlíželo v ulicích 2700 německých policistů. Zatímco na pravém břehu Rýna se sešli jeho přívrženci, na levém břehu se konalo několik protiakcí. Žádné závažnější incidenty dosud nebyly hlášeny.

V napjaté situaci a za dohledu tisíců policistů začala v Kolíně demonstrace na podporu tureckého prezidenta Recepa Erdogana. Na pravém břehu Rýna se zatím shromáždilo zhruba deset tisíc německých Turků, výrazně méně než prohlašovali organizátoři, zatímco na levém břehu se odehrávají protishromáždění. Policie dosud zadržela jednoho příslušníka krajní pravice, který napadl novináře, a zasahovala proti Erdoganovým přívržencům, kteří se vetřeli na akci stoupenců prokurdské PKK a začali tam skandovat hesla.

Podle webu Tagesspiegel je situace v dějišti hlavní demonstrace strašidelná a agresivní zároveň, demonstranti mávají nad hlavou tureckými vlajkami, křičí "Allahu akbar!" (Alláh je veliký) a na přítomné novináře volají: "Lživý tisk!" V akci je 2700 policistů z celé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, pomáhají i policisté z ostatních spolkových zemí. Nad městem létají vrtulníky, v pohotovosti jsou i vodní děla. Na kolínském nádraží čekají podle webu Tagesspiegel dvě stovky pravičáků, kteří chtějí protestovat proti Erdoganovi a chtějí se dostat co nejblíže k hlavní demonstraci.

Kolínská primátorka Henriette Rekerová zřídila na místě koordinační štáb, kde se bude rozhodovat o okamžitých opatřeních, začne-li se situace vyhrocovat.

Psali jsme: Základna Incirlik, kde jsou skladovány jaderné zbraně obklíčena tureckými silami

Policie ze Severního Porýní-Vestfálska vyjádřila na svém twitteru německy i turecky přání poklidného průběhu celého odpoledne a dvojjazyčně vysílá i své další zprávy. "V takové situaci je samozřejmě třeba, aby byli všichni zúčastnění, z nichž mnoho mluví turecky, dobře informováni," vysvětlila to policejní mluvčí.

Nechtěně komicky ale vyznívá její informace, že v Kolíně se bude dnes natáčet jeden díl seriálu Kobra 11 a filmaři odpálí jednu petardu.

Demonstraci na podporu Erdogana podle agentur organizuje Unie evropsko-tureckých demokratů (UETD) blízká Erdoganově AKP. Organizátoři demonstrace zdůrazňovali demokratický a poklidný charakter akce a počítají s účastníky z Finska, Belgie, Británie, Rakouska a ze Švýcarska.

Pořadatelé chtěli na demonstraci živě vysílat pro zúčastněné pozdrav tureckého prezidenta, ústavní soudci to ale zakázali. Ulehčili tak situaci policejnímu prezidentovi Jürgenu Mathesovi, který varoval, že udělá všechno, aby projevu zabránil, aby se situace nezačala vyhrocovat.

Erdoganův mluvčí to dnes podle DPA ostře kritizoval. "Je to nepřijatelná situace," řekl podle státní agentury Anadolu mluvčí Ibrahim Kalina a vznesl řečnickou otázku, co je asi pravým důvodem zákazu.

Podle listu Tagesspiegel mnoho kolínských Turků vyvěsilo do svých oken turecké vlajky s bílým půlměsícem. Tagesspiegel napsal na svém webu, že mezi demonstranty budou i tisíce tureckých pravicových radikálů. V Německu žijí zhruba tři miliony lidí tureckého původu, většinou přistěhovalci, kteří přišli do Spolkové republiky v 60. a 70. letech, nebo jejich potomci.

Tagy článku