Nadílka bude v Nizozemsku bez Černého Petra i bez Mikuláše. Negativní a rasistické stereotypy

Nadílka bude v Nizozemsku bez Černého Petra i bez Mikuláše. Negativní a rasistické stereotypy
Autor fotografie: Wikipedia/ Michell Zappa Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic|Popisek: Portrait of Sinterklaas and Zwarte Piet.
11 / 10 / 2016, 16:45

Nizozemský hypermarket Jumbo pod palbou kritiky. Po zákazu Černého Petra byl zakázán i Mikuláš.

Podle britského serveru express.co.uk obchodní řetězec zakázal na cukrovinkách a lahůdkách vlastní značky zobrazování svatého Mikuláše. Stejně jako u nás i v Nizozemí je dlouholetá tradice Mikulášských oslav 5. prosince. 

Nejnovější kontroverzní krok přichází poté, co supermarkety zakázaly zobrazování Mikulášova pomocníka Černého Petra. Jedná se údajně o negativní stereotyp a rasismus. „Ani hluboce zakořeněné kulturní tradice neospravedlňují diskriminační praktiky a stereotypy,“ uvedla Komise pro odstraňování rasové diskriminace. Nahradil ho tedy tzv. "Sýrový Petr", který není černý, ale žlutý, se světlými pruhy na tváři, což má připomínat tradiční holandské sušenky.  

V Nizozemsku byl až dosud nerozlučným průvodcem Mikuláše s dárky takzvaný Černý Petr (Zwarte Piet), stejně jako u nás je jím čert. Některé školy už ale s předstihem oznámily, že letošní mikulášská nadílka bude bez Černého Petra. Je to prý rasistický symbol. Černý Petr je postava ze španělského královského dvora, oblečen do blýskavých šatů sloužícího nebo šaška. Představuje černého sluhu Mikuláše, který do Nizozemska přijíždí tradičně lodí jakoby ze Španělska. Tradice pochází z doby, kdy bylo Nizozemsko španělskou kolonií, a je tedy stará stovky let. Zdroj: rozhlas.cz

Vicepremiér Lodewijk Asscher však uvedl, že zákaz nic nemění na faktu, že dětem se žádné mikulášské oslavy rušit nebudou. Současně ale dodal, že by "bylo vhodné, aby se tradice časem vyvíjely. Stejně jako některé řetězce začaly slavit islámský svátek Eid al-Adha (Svátek obětování či Velký svátek) například tím, že zdarma rozdávají svým zákazníkům baklavu" (tučný, sladký zákusek, který se objevuje v mnoha kuchyních v oblasti, kterou kdysi ovládala bývalá Osmanská říše, pozn. redakce)

Pieter Heerma z nizozemské křesťansko-demokratické strany k tomu řekl: "Je smutné, že dospělí ničí dětem krásné svátky. Doufám, že alespoň rodiče doma budou stále slavit den svatého Mikuláše." 

Vůdce krajně pravicové Strany pro svobodu Geert Wilders okamžitě reagoval a na adresu řetězce uvedl: "Jumbo supermarkety se islamizují. Tvrdí ano pro muslimský svátek obětí a ne pro Mikuláše. Úplně přišly o rozum."

Vánoce? My muslimové nevěříme, že Ježíš byl Boží syn a tak tu pro nás není nic ke slavení

Server spekuluje, že tento krok v nizozemských obchodech by mohl inspirovat i obchody ve Velké Británii a odvolává se přitom na to, jak v roce 2014 britské fast foody odstranily ve 200 provozovnách nabídky šunky a slaniny a přešly na alternativní "halal" maso "ve snaze potěšit své muslimské zákazníky".

Na Vánoce zpívejte také muslimské písně! Výzva německých poslanců

Foto: Wikipedia/ Michell Zappa Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic


 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.