Nafouknutá mediální bublina ohledně zákazu vývozu českých zbraní do Ázerbájdžánu. Žádné závazné embargo neexistuje, potvrdila Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR

Nafouknutá mediální bublina ohledně zákazu vývozu českých zbraní do Ázerbájdžánu. Žádné závazné embargo neexistuje, potvrdila Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR
Popisek: L-39
06 / 10 / 2017, 10:30

V některých našich médiích se začala šířit informace, že existuje závazné embargo na vývoz zbraní do Ázerbájdžánu.

Hospodářské noviny minulý týden zveřejnily informaci, že ázerbájdžánské dělostřelectvo se chlubí českými houfnicemi DANA M1, a že ministerstvo obrany netuší, jak se tam spolu s raketomety RM-70 přes embargo mohly dostat. Současně stejný list přinesl v pondělí další informaci, že do Ázerbájdžánu míří letouny L-39, přičemž embargo se na ně (už) v tomto případě nevztahuje.

V této souvislosti je zajímavé, že HN během jednoho týdne zaujaly vůči vývozu zbraní do Ázerbájdžánu dvě protichůdná stanoviska. Redaktor Jakub Zelenka spolu s dalšími autory v jednom článku (HN 26.9.) kritizuje vývoz modernizovaných houfnic DANA M1 do Ázerbájdžánu, druhý týden (HN 2.10.) však podporuje vývoz cvičných, nicméně vojenských letadel L-39, které však disponují daleko pokročilejší technologií než houfnice. Podzvukové letouny chce do Ázerbájdžánu prodat Aero Vodochody.

Lze se jen domnívat, jakou roli hraje zmíněný redaktor ve střetu českých zbrojařů, kdy ve svém prvním článku o vývozu houfnic DANA M1 do Ázerbájdžánu kritizoval podnikání skupiny Czechoslovak Group vlastněné Jaroslavem Strnadem, a naopak ve druhém článku v podstatě podpořil byznys Omnipolu patřící známému zbrojaři Richardu Hávovi. Právě Omnipol totiž zastupuje Aero Vodochody v mezinárodním obchodu s novou generací cvičných letounů L-39.

To, že neexistuje embargo na vývoz českých zbraní do Ázerbájdžánu, vyvrátila následně ve svém stanovisku Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP). Ve stanovisku uvádí, že ,,ve skutečnosti žádné závazné mezinárodní embargo na vývoz zbraní do Ázerbájdžánu neexistuje". Informaci pro SECURITY magazín potvrdil i prezident AOBP Jiří Hynek, podle něhož se jedná o ,,uměle vyvolanou kauzu“ a odkázal redakci na písemné stanovisko AOBP.

Redakce SECURITY magazínu má k dispozici i právní rozbor AOBP problematiky ,,embarga“ na Ázerbájdžán. V právním stanovisku se uvádí, že ve skutečnosti se vlastně nejedná o ,,pravé embargo“ a neplyne z něho tudíž žádný trestněprávní postih. V právním rozboru AOBP se dále můžeme dočíst, že ,,unijní postup zavádění embarg nebyl v případě konfliktu v Náhorním Karabachu použit, stejně tak nebylo tímto postupem implementováno embargo Rady pro bezpečnost a spolupráci v Evropě OBSE“.

Podle AOBP se nejedná v žádném případě o embargo, ale pouze o doporučení OBSE z roku 1992, že by se neměly vyvážet zbraně a munice pro síly zapojené do boje v oblasti Náhorního Karabachu. Ten souvisí s vleklým regionálním konfliktem mezi Arménií a Ázerbájdžánem o toto sporné území.

Stanovisko AOBP také připomíná, že i USA zrušily embargo na vývoz zbraní do Ázerbájdžánu již v rce 2001. Podle AOBP mají čeští výrobci zájem do této země vyvážet, přičemž se pravidelně prezentují i na trzích a výstavách bezpečnostních technologiích, které se v Ázerbájdžánu konají.

Oficiální čeští představitelé navíc udržují čilé kontakty s ázerbájdžánskými partnery s cílem navýšit vzájemný obchod. Je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu. Ázerbájdžán tak ve skutečnosti není ,,embargovanou zemí", jak ji označují některá naše média.

 

Tagy článku

-->