Náhlé zmoudření severokorejského diktátora, nebo jen rafinovaná hra s úsměvy pro média?

Náhlé zmoudření severokorejského diktátora, nebo jen rafinovaná hra s úsměvy pro média?
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Donald Trump a Kim Čong-un
13 / 06 / 2018, 14:00

,,Svět pozná změnu," prohlásil na historickém singapurském summitu Kim Čong-un, když podepsal s Donaldem Trumpem společné komuniké. Jakoby se ani nechtělo věřit, že po letech napjatého konfliktu se oba muži dokázali nyní sejít a ,,otočit kolami dějin".

V případě Kima si však nemůžeme být  daleka jistí tím, že dodrží to, co slíbil. S tím mají špatné zkušenosti jak někdější administrativa Billa Clintona, tak George Bushe ml. Kim se měl navíc zavázat na singapurském summitu k úplnému odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, což zní ve srovnání s minulým vývojem jako sci-fi. Uvidíme tak v následujících týdnech a měsících, jakým zpúsobem bude Kim naplňovat společné komuniké.

psali jsme: K denuklearizaci Korejského poloostrova je ještě cesta dlouhá

Každopádně setkání obou mužů znamená v každém ohledu reset americko-severokorejských vztahů. Už to totiž vypadalo, že k němu nedojde, když jej Donald Trump zrušil, aby zakrátko opět změnil své rozhodnutí i díky nečekané vstřícnosti KLDR. Nicméně na tomto místě bychom měli krotit přílišný optimismus, protože nesmíme zapomínat, že KLDR je nepředvídatelný režim, který se nechoval v minulosti racionálně.

Druhou věcí je pak jakási ,,náhlá" proměna Kima z diktátora v jednoho ze světových mírotvorců, který rozdává úsměvy na všechny strany a nepokrytě si užívá mediálního zájmu. Je to z jeho strany fingované pro světovou veřejnost pouze kvůli historickému summitu v Singapuru, nebo se může za pár týdnů tento člověk změnit v ,,dobráka", jehož vstřícnost prakticky nezná mezí? Tomu se nechce ani věřit. Kim zkrátka není tak vnitřně nastaven, neví a nezná, co je demokratické a svobodné. Umí pouze velet a neposlušnost tvrdě trestá.

psali jsme: Summit Kim Čong-una s Trumpem má být v Singapuru, píše Čoson lbo

Na druhou stranu tato vstřícně nastavovaná tvář navenek, jakkoliv pravděpodobně není myšlena upřímně, může do budoucna KLDR prospět po všech stránkách, hlavně po té ekonomické. Pokud dojde k dalšímu oteplení severokorejsko-amerických vztahů a úplnému jadernému odzbrojení Korejského poloostrova, dá se očekávat vitální ekonomická pomoc zubožené KLDR. A o tu může jít Kimovi především.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace