Náhlý obrat? Srbský prezident Vučić se už nestaví proti dodávkám munice na Ukrajinu

Náhlý obrat? Srbský prezident Vučić se už nestaví proti dodávkám munice na Ukrajinu
Autor fotografie: European People's Party – EPP Summit, Brussels, CC BY 2.0|Popisek: Aleksandar Vučić
07 / 06 / 2023, 14:00

Srbský prezident Aleksandar Vučić prohlásil, že se nestaví proti tomu, aby munice proudila napadené zemi. Vučić byl často terčem kritiky za lavírování mezi Západem a Východem a pro příliš častá setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Srbský prezident Aleksandar Vučić prohlásil, že neklade překážky tomu, aby jím vedená země prodávala munici zprostředkovatelům, kteří by ji následně posílali na Ukrajinu, uvedl server Financial Times. Ukrajina by tak získala další zdroj tolik potřebné munice, která je jedním z klíčových prvků protiofenzivy.

Jde po relativně dlouhé době o částečnou korekci vztahu vůči Rusku, protože Bělehrad byl brán jako tradiční spojenec Moskvy. Nicméně válka na Ukrajině tyto vztahy přece jen mění.

Na začátku tohoto roku prohlásil Vučić k nelibosti Kremlu, že Krym je ukrajinský, nicméně na druhé straně se Srbsko nepřipojilo k sankcím proti Rusku, včetně těch, které následovaly po ruské invazi na Ukrajinu v únoru minulého roku.

Vučić ovšem už podle dostupných informací nebyl s Putinem zhruba rok v kontaktu a navíc nevyloučil, že se Srbsko může nakonec k západním sankcím přidat. Otázkou je, jestli je jedná o kurz trvalejšího odklonu od Moskvy, nebo součást srbského lavírování na obě strany, z něhož zatím Bělehrad těží.

Zdroj: Financial Times

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.