Kde končí svoboda slova? A má se tradiční evropská svobodomyslnost přizpůsobovat islámským pravidlům?
Nizozemský politik Geert Wilders vypsal soutěž o nejlepší kresbu proroka Mohameda. Klání se má konat na podzim přímo v budově parlamentu. Proti soutěži se zvedla vlna odporu hlavně z Pákistánu, který proti takové soutěži ostře protestuje. Jeden z pákistánských hráčů kriketu vypsal dokonce odměnu na Wildersovu hlavu.
psali jsme: Izraelský expert: Neexistuje „radikální islám“ ani „umírněný islám
Jakkoliv se nám může zdát vypsání podobné soutěže zvláštní, je to Wildersovo nezadatelné svobodné právo, kterým navíc neporušuje žádné nizozemské zákony. Wilders pouze požívá nezpochybnitelného práva na svobodné vyjádření čehokoliv, co nezasahuje do práv a svobod druhých, takže proti soutěži, a opět zopakujme, ať už si o ní myslíme cokoliv, nelze nic namítat.
Nicméně na druhé straně barikády v tomto případě stojí Pákistánci, tedy muslimové, kteří toto právo neuznávají a nejradší by implementovali své zákony do těch evropských. Někteří z nich také podněcují dokonce k vraždě, když požadují fyzickou likvidaci Wilderse. Vše jen kvůli tomu, že se prorok Mohamed nesmí zobrazovat. Ano, nesmí se zobrazovat v muslimských zemích, v evropském civilizačním okruhu se může zobrazovat naopak prakticky cokoliv, a ani Mohamed tak není výjimkou. Dokáží to Pákistánci pochopit?
psali jsme: Papež František: Není správné ztotožňovat islám s terorismem“
Ale zkusme otočit celou situaci. Kdyby v muslimských zemích byl zobrazován v karikatuře Kristus třeba s bombou u hlavy, kdo by se z křesťanských zemí ozval a vyhrožoval by zabitím autora karikatury? Nikdo. A to je ten zásadní rozdíl mezi oběma civilizačními okruhy - jeden je svobodomyslný, druhý svázán ideologicko-náboženskými pravidly, které prostupují celým životem muslima. A ten se jimi musí zkrátka řídit.
Wilders je sice kontroverzní politik, ale ať si soutěž o kresbu proroka Mohameda klidně uspořádá. Je to totiž jeho výsostně demokratické a svobodné právo, Pákistáncům navzdory.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více