Nakresli proroka Mohameda, i když ti hrozí smrt. Bráníš tím svou svobodu

Nakresli proroka Mohameda, i když ti hrozí smrt. Bráníš tím svou svobodu
01 / 09 / 2018, 17:00

Kde končí svoboda slova? A má se tradiční evropská svobodomyslnost přizpůsobovat islámským pravidlům?

Nizozemský politik Geert Wilders vypsal soutěž o nejlepší kresbu proroka Mohameda. Klání se má konat na podzim přímo v budově parlamentu. Proti soutěži se zvedla vlna odporu hlavně z Pákistánu, který proti takové soutěži ostře protestuje. Jeden z pákistánských hráčů kriketu vypsal dokonce odměnu na Wildersovu hlavu.

psali jsme: Izraelský expert: Neexistuje „radikální islám“ ani „umírněný islám

Jakkoliv se nám může zdát vypsání podobné soutěže zvláštní, je to Wildersovo nezadatelné svobodné právo, kterým navíc neporušuje žádné nizozemské zákony. Wilders pouze požívá nezpochybnitelného práva na svobodné vyjádření čehokoliv, co nezasahuje do práv a svobod druhých, takže proti soutěži, a opět zopakujme, ať už si o ní myslíme cokoliv, nelze nic namítat.

Nicméně na druhé straně barikády v tomto případě stojí Pákistánci, tedy muslimové, kteří toto právo neuznávají a nejradší by implementovali své zákony do těch evropských. Někteří z nich také podněcují dokonce k vraždě, když požadují fyzickou likvidaci Wilderse. Vše jen kvůli tomu, že se prorok Mohamed nesmí zobrazovat. Ano, nesmí se zobrazovat v muslimských zemích, v evropském civilizačním okruhu se může zobrazovat naopak prakticky cokoliv, a ani Mohamed tak není výjimkou. Dokáží to Pákistánci pochopit?

psali jsme: Papež František: Není správné ztotožňovat islám s terorismem“

Ale zkusme otočit celou situaci. Kdyby v muslimských zemích byl zobrazován v karikatuře Kristus třeba s bombou u hlavy, kdo by se z křesťanských zemí ozval a vyhrožoval by zabitím autora karikatury? Nikdo. A to je ten zásadní rozdíl mezi oběma civilizačními okruhy - jeden je svobodomyslný, druhý svázán ideologicko-náboženskými pravidly, které prostupují celým životem muslima. A ten se jimi musí zkrátka řídit.

Wilders je sice kontroverzní politik, ale ať si soutěž o kresbu proroka Mohameda klidně uspořádá. Je to totiž jeho výsostně demokratické a svobodné právo, Pákistáncům navzdory.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace