Nakup letadel CASA byl v pořádku. Soud obžalované osvobodil. Státní zástupce se opíral o vadný posudek

Nakup letadel CASA byl v pořádku. Soud obžalované osvobodil. Státní zástupce se opíral o vadný posudek
16 / 10 / 2020, 18:45

Dnes pokračovala u Obvodního soudu pro Prahu 6 ostře sledovaná kauza nákupu letounů CASA, v níž ústřední roli hraje bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Ta byla nakonec po několika letech procesu, stejně jako bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování na ministerstvu obrany Jiří Staněk zproštěna obžaloby. Odborný posudek, na kterém byl proces postaven, byl soudem zcela odmítnut.

Obžaloba kladla Vlastě Parkanové a Jiřímu Staňkovi za vinu, že v roce 2009 uzavřeli nevýhodnou smlouvu na čtyři letouny CASA C-295M. Nákup byl podle tvrzení obžaloby předražený, což uvádí znalecký posudek od firmy American Apraisal, který si nechala zpracovat obžaloba.

Staněk u soudu zopakoval, že rezort obrany přistupoval k zakázce na pořízení letounů standardním způsobem jako jiné veřejné zakázky a není si proto vědom pochybení. Jeho obhájce pak argumentoval tím, že nákup schválila vláda, vyslovilo se pro něj kolegium ministryně obrany a nikdo nevznesl v průběhu celého procesu nákupu zásadnější námitku. Staněk tak podpisem obchodu postupoval zcela v rámci jemu svěřené kompetence, kterou byla realizace konkrétních nákupů pro českou armádu.

Obžalovaní si nechali vypracovat vlastní posudky, které vyvrátily závěry z posudku od firmy American Apraisal. S tím se nakonec ztotožnil i soud. Předsedkyně senátu Markéta Binderová zkritizovala posudek, o nějž se obžaloba opírala, protože je podle ní ,,metodicky a věcně nesprávný". Binderová v závěrečné řeči prohlásila, společnost American Apraisal nedisponovala dostatkem informací při oceňování letadel CASA. Předsedkyně senátu došla k závěru, že nebylo prokázáno obžalobou, že ČR vznikla nějaká škoda.

Soudní verdikt není pravomocný, protože se státní zástupce Kořán odvolal.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace