Nakup letadel CASA byl v pořádku. Soud obžalované osvobodil. Státní zástupce se opíral o vadný posudek

Nakup letadel CASA byl v pořádku. Soud obžalované osvobodil. Státní zástupce se opíral o vadný posudek
16 / 10 / 2020, 18:45

Dnes pokračovala u Obvodního soudu pro Prahu 6 ostře sledovaná kauza nákupu letounů CASA, v níž ústřední roli hraje bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Ta byla nakonec po několika letech procesu, stejně jako bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování na ministerstvu obrany Jiří Staněk zproštěna obžaloby. Odborný posudek, na kterém byl proces postaven, byl soudem zcela odmítnut.

Obžaloba kladla Vlastě Parkanové a Jiřímu Staňkovi za vinu, že v roce 2009 uzavřeli nevýhodnou smlouvu na čtyři letouny CASA C-295M. Nákup byl podle tvrzení obžaloby předražený, což uvádí znalecký posudek od firmy American Apraisal, který si nechala zpracovat obžaloba.

Staněk u soudu zopakoval, že rezort obrany přistupoval k zakázce na pořízení letounů standardním způsobem jako jiné veřejné zakázky a není si proto vědom pochybení. Jeho obhájce pak argumentoval tím, že nákup schválila vláda, vyslovilo se pro něj kolegium ministryně obrany a nikdo nevznesl v průběhu celého procesu nákupu zásadnější námitku. Staněk tak podpisem obchodu postupoval zcela v rámci jemu svěřené kompetence, kterou byla realizace konkrétních nákupů pro českou armádu.

Obžalovaní si nechali vypracovat vlastní posudky, které vyvrátily závěry z posudku od firmy American Apraisal. S tím se nakonec ztotožnil i soud. Předsedkyně senátu Markéta Binderová zkritizovala posudek, o nějž se obžaloba opírala, protože je podle ní ,,metodicky a věcně nesprávný". Binderová v závěrečné řeči prohlásila, společnost American Apraisal nedisponovala dostatkem informací při oceňování letadel CASA. Předsedkyně senátu došla k závěru, že nebylo prokázáno obžalobou, že ČR vznikla nějaká škoda.

Soudní verdikt není pravomocný, protože se státní zástupce Kořán odvolal.

 

Tagy článku