Náměstek MZ Prymula: nynější opatření určitě povedou k prudkému zpomalení epidemie

Náměstek MZ Prymula: nynější opatření určitě povedou k prudkému zpomalení epidemie
Autor fotografie: Ministerstvo zdravotnictví ČR, youtube|Popisek: Prof. Roman Prymula
15 / 03 / 2020, 11:00

Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula označil v rozhovoru pro Reflex současný stav přijatých opatření za téměř ideální. Předpokládá, že povedou ke zpomalení nárůstu nových případů, přičemž dopad bude zřetelný po čtrnácti dnech, což je doba obecně uváděná jako inkubační doba koronaviru. Křivka vývoje by se měla ohnout a po měsíci či dvou již klesat. Pokud jsou opatření dostatečná.

Kromě krajních možností, jako je zákaz veřejné dopravy, je ještě ve hře povinnost nosit na veřejnosti roušku. K takovému opatření ovšem může stát přistoupit až v době, kdy bude roušek dostatek. Účelem roušek není chránit sebe, ale naopak své okolí, zabránit šíření viru. Dostatek roušek by mohl podle Prymuly být k dispozici do čtrnácti dnů, zejména díky importu z Číny, protože Česká republika je schopna jich denně vyrobit desítky, nejvýše jednotky stovek tisíc.

Podle Prymuly je rovněž problém ve vnitřní struktuře supermarketů, rád by koncentroval prodej do oddělené části, aby se lidé neshromažďovali v koridorech nákupních center.

Odhaduje, že bez jakýchkoli opatření by onemocnění zasáhlo 15 % populace. Přičemž připomněl odhad Angely Merkelové, která hovořila o 70 %, což označil za velmi přehnané. Absolutní počet nemocných odhaduje v řádu jednotek tisíců, pokud se ukáže, že přijatá opatření jsou účinná. Aktuálně je v České republice 214 potvrzených případů, otestováno bylo přes 4000 lidí (nakažení se prokázalo u 5,3 % testovaných). Třetina nemocných se nakazila na území České republiky. Nejvíce nakažených je ve věku 25-54 let. Vláda bude o situaci a dalších opatřeních jednat dnes odpoledne.

Tagy článku