Námořní operace EU Sophia: 4500 zachráněných imigrantů za jediný den

Námořní operace EU Sophia: 4500 zachráněných imigrantů za jediný den
Autor fotografie: FRONTEX, natoaktual.cz|Popisek: Migranti v gumovém členu u evropských břehů
24 / 06 / 2016, 10:30

Je to doposud nejvyšší počet zachráněných za 24 hodin.

Jen několik dnů poté, kdy EU o rok prodloužila a rozšířila mandát námořní operace EU Sophia ve Středozemním moři, se ve čtvrtek podařilo při čtyřiceti operacích zachránit na 4500 migrantů, kteří se plavili na vratkých člunech směrem z Afriky do Itálie. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na italskou pobřežní stráž. Jedna žena už byla z migrantského člunu naloděna mrtvá.

800.000 migrantů čeká v Libyi na cestu do EU. Máme se připravit na mnohem větší uprchlickou vlnu

Na záchranných operacích se podílely italské lodě, plavidla nevládních organizací a lodě evropské námořní mise Sophia. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo od začátku roku přes Středozemní moře do Itálie na 56 300 migrantů, z toho přes 35 tisíc na Sicílii. Zdroj: ceskatelevize.cz

Libyjská pobřežní stráž ale tvrdí, že unijní operace Sophia byla navržena takovým způsobem, aby místo toho, aby zabránila pašerákům lidí v jejich cestě do Evropy, naopak povzbudila další a další nelegální migranty vydat se na nebezpečnou cestu do Evropy přes Středozemní moře.

Takřka šestnáct let hlídkují plavidla NATO ve Středozemním moři v rámci protiteroristické operace Active Endeavour. Aliance zvažuje, že misi zaměří na odhalování pašeráků lidí, kteří přepravují migranty do Evropy.  Zdroj: natoaktual.cz

Plavidla nasazená do původně protiteroristické námořní operace spuštěné v říjnu 2001 v reakci na útoky na USA by měla podpořit námořní operaci Sophia Evropské unie. Aliance je podle Stoltenberga v této záležitosti „v úzkém dialogu s EU“. NATO už letos vyslalo kvůli přílivu uprchlíků flotilu plavidel do Egejského moře, kde předávají informace řecké a turecké pobřežní stráži a unijní agentuře Frontex.

 

 

 

Tagy článku