Námořnictvo USA bude i nadále hlídkovat u sporných Spratlyho ostrovů

Námořnictvo USA bude i nadále hlídkovat u sporných Spratlyho ostrovů
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Lassen
03 / 11 / 2015, 08:00

Washington 3. listopadu (ČTK) - Americké námořnictvo plánuje hlídkovat ve sporné oblasti v Jihočínském moři.

Hlídky se mají konat zhruba dvakrát za čtvrtletí kolem umělých ostrovů za hranicí 12 námořních mil, která vymezuje pásmo pobřežního moře, sdělil v pondělí agentuře Reuters nejmenovaný činitel americké obrany. Kroky prý mají upozornit Čínu a další země na nároky Spojených států podle mezinárodního práva.

"Budeme tam vracet zhruba dvakrát za čtvrtletí nebo o trochu častěji," sdělil podle Reuters nejmenovaný činitel.

Zpráva se objevila nedlouho poté, co americký torpédoborec USS Lassen minulý týden v úterý údajně pronikl za hranici 12 námořních mil, vymezující pásmo pobřežního moře, kolem Spratlyho ostrovů, které si nárokuje Čína. Vojenské plavidlo ve sporné oblasti v Jihočínském moři hlídkovalo jen několik hodin, uvedly tehdy americké armádní zdroje.

USS McCampbell launches a missile.

Peking poté zkritizoval Washington, že tímto manévrem ohrozil suverenitu a bezpečnostní zájmy Číny. Čína rovněž uvedla, že americké plavidlo "sledovala a varovala".

Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Bezpečnostní poradce Bílého domu Ben Rhodes na pondělní akci uspořádané zpravodajským webem Defense One podle agentury Reuters uvedl, že zajištění svobody plavby v Jihočínském moři je v zájmu Spojených států. Je tudíž prý možné očekávat další "projevy tohoto zájmu".

Velitel amerického tichomořského velitelství (USPACOM) admirál Harry Harris dnes na univerzitě v Pekingu prohlásil, že operace Spojených států týkající se svobody plavby by neměly být vnímány jako hrozba. Spojené státy tyto akce prováděly desítky let po celém světě, takže "by jimi nikdo neměl být překvapen", citovala jej agentura Reuters.

USS Lassen (DDG-82), účastník posledního konfliktu s Čínou je raketový torpédoborec třídy Arleigh Burke, specifikace Flight IIA, jehož domovský přístav je v japonské Yokosuce. Jeho vplutí do vod v pásmu 12 mil od sporných Spratlyho ostrovů byla první z akcí nazvaných "Freedom of Navigation Operation" a zároveň to je od roku 2012 první operace USA, kdy vstupuje do přímého střetu s Čínou v oblasti, kterou tato asijská velmoc definuje jako své teritórium.

Tagy článku