Nápad danit církevní restituce pochází z dílny kouzelníka Pokustona. ,,Trestná" daň stejně neprojde

Nápad danit církevní restituce pochází z dílny kouzelníka Pokustona. ,,Trestná&quote; daň stejně neprojde
14 / 06 / 2018, 09:15

Komunisté přišli s novým požadavkem pro svou podporu menšinové vládní formaci ČSSD a ANO. Mají se po šesti letech existence příslušného zákona ,,zčistajasna" zdanit církevní restituce.

To, že je tento nápad neprůchodný, jakkoliv nemusím souhlasit s církevními restitucemi a výši náhrad, lze vidět na první pohled. Komunisty to však nezajímá a trvají na svém. Vydírací potenciál KSČM viditelně roste s tím, jak je Andrej Babiš potřebuje k podpoře vlády. Mimochodem nejen on, ale i ČSSD s tímto zdaněním souhlasí. Hlavně sociálním demokratům  se to nyní populisticky hodí, protože oprašují ,,sobotkovský" plán na zdanění církví, který však před časem stáhli protože věděli, že je těžko průchodný. Teď se ale politicky hodí ,,do krámu".

psali jsme: CVVM: Největší důvěru z institucí má armáda, nejmenší církve

Střízlivě hodnoceno selským rozumem však nemůže být náhrada (či dar) zpětně zdaněna, protože by postrádala svůj smysl. Církvím bylo navráceno to, co jim právě komunisté, kteří nejvíce křičí, aby se danilo, před rokem 1989 sebrali. Je to stejné jako kdyby vám ukradli auto, to vám po nějakém čase vrátili, ale vy byste stejně zaplatili ,,trestnou" daň za to, že vám bylo vráceno.

psali jsme: Zpráva z nymburského sjezdu KSČM: Vše při starém, reformní křídlo si musí na šanci počkat

Tak či onak, komunistický požadavek, s nímž Babiš byslovil souhlas, pravděpodobně zarazí Ústavní soud. A na něj se spoléhá zejména KDU-ČSL, kteří požadavek na zdanění církví tvrdě odmítají jako neopodstatněný. KSČM, ANO i ČSSD tak jdou hlavou proti zdi.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku